GENEL

İskoçya Gezi Rotası ve İskoç Viski Turu Deneyimi

İskoçya Gezi Rotasi ve İskoç Viski Turu Deneyimi 

Yeşile doymak istiyorsanız, Harry Potter’in dogdugu topraklari merak ediyorsanız ve oldukça eşsiz tecrübelerden birisi olan Highlands bölgesindeki Viski turlarına katılmak istiyorsaniz İskoçya sizin için doğru rota demektir! İskoçya gezi rehberi ve İskoç viski turu!

Bir haftalik İskoçya gezimizden sonra söyleyebiliriz ki İskoçya bizim icin en unutulmaz rotalardan birisi oldu. İleride bir gun mutlaka tekrar gitmeyi kafaya koyduk bile! 

Bu kadar sevdigimiz bir rota sonrası, İskoçya tarihini merak edenler ve benzer bir rota planlamak isteyenler icin hemen İskoçya gezi rotamızdan ve viski turu deneyiminizden bahsedecegiz! Hatta yazıyı okurken belki arkadan bir Gayda müziği açarsınız; 🙂 

İskoçya planları yaparken sizi daha da heyecanlandıracak şeyler öğrenmek isterseniz, geçmişi asırlara dayanan İskoç viskisi, viski kültürü ve İskoçya’nın bilinmeyenlerini öğrenebileceğiniz WalktoScotch platformuna mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz!🧡

Önce İskoçya seyahatimizde öğrendiğimiz, oldukça entrikali İskoçya tarihinden bahsedelim; 

İskoçya tarihinin bilmediğimiz yüzü

  • M.S 100’lu yilların başında İskoçya’da Highland bölgesinde ‘Picts’ isimli savaşçı ve vahşi bir kabile yaşıyormuş.
  • Daha sonra Roma İmparatorluğu birçok yeri fethedip İskoçya’nın Highlands bölgesine kadar gelince, pictler kendi bölgelerini var güçleriyle savunmaya başlamışlar.
  • Pictlerin saldırılarında sabrı zorlanan Roma İmparatorluğu, 138 yılında Ingiltere’nin kuzeyine bir duvar inşa etmis ve bu vahşi ‘Picts’leri böylece dışarıda bırakmış.
  • Daha sonra Romalılar 410 yılında İngiltere’den çekilince, bu duvarın da anlamı kalmamış ve zamanla yıkılmaya başlamış 

İşte böylece İskoçya ve Highlands bölgesi günümüze kadar gelmiş.. 🙂 Turistik olarak, özellikle İskoçya’nin kırsal alanlarının ilgi kazanması ise Braveheart (Cesur Yürek) filminden sonra başlamış! 

Gelelim İskocya gezisini planlama kismina;

İskoç Viski Turu Deneyimi
Highlands’da karşılacağınız manzaralar vol 1

Altı Günlük İskoçya Gezisi Planımız & İskoçya Gezilecek Yerler

Edinburgh

İskoçya denilince Edinburgh’u es geçmek olmaz. Hatta muhtemelen Edinburgh’a uçtuğunuz icin geziye buradan başlayacaksınız ve daha ilk günden şehre aşık olacaksınız! Edinburgh kaç günde gezilir kısmına gelirsek; bizce Edinburgh görece küçük bir şehir ve turistik yerleri gezmek 1,5 günden fazla sürmez. 

Fakat; Edinburgh turistik yerlerden çok daha fazlası ve esas güzelliği şehrin enerjisini de katıp biraz keyif yapmak. Sokakların tanıdık hale gelmesi ve en sevdiğiniz pub’a ikinci kez gitmek örneğin. O yüzden zamanınız varsa 3–3,5 gün çok güzel olur. Biz 3,5 gun kaldık ve doyamadık. İleride mutlaka tekrar gideceğiz. 

Highlands 

Edinburgh sonrası sıra İskocya’nın Highlands bölgesine geliyor. İskoçya’nın Kuzey ve Batı bölgesindeki dağlık alan ‘Highlands’ bölgesi olarak geçiyor. Bir başka tabirle burası ülkenin insan eli değmeyen, neredeyse insan yaşamayan bakir doğa bölgesi. Bir de perili vadileriyle ve viskisiyle ünlü kocaman bir İsle of Skye’ı var tabii.

Highlands bölgesini gezmek için araba kiralamanızı, en az üç gün ayırmanızı, hangi mevsim olursa olsun yanınıza mutlaka kalın kıyafetler ve yağmurluk almanızı, ve bir günü mutlaka İskoç viskisi tadım turuna ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer Highlands bölgesine ayri gezi planlamadıysanız, viski tadım turunu Edinburgh’tan günübirlik tur şeklinde de ayarlayabilirsiniz. 

Bir de, bildiğiniz üzere İskoçya’da direksiyon sağda ve trafik sağdan akıyor. Burada bizce önemli olan ‘ne olur ne olmaz’ diyerek arabayı kiralarken tam sigorta yaptırmak. Böylece sigortanız olduğu için en azından kafanız rahat edecek. 

Highlands bölgesine konaklama için ‘lodge’ denilen hostel benzeri konaklamaları tercih edebilirsiniz. Biz ufak bir logde’da kaldık ve akşam ortak alanlarda diğer gezginlerle sohbet etmek, onların tecrübelerini dinlemek paha biçilmezdi

Highlands turunda rotanıza eklemenizi önereceğimiz noktalar; Loch Lomond, Glen Coe Vadisi, Fort William, Glenfinnan Viyadük, Eilean Donan Castle ve Kyleakin olacak. Ve tabii ki bir de Skye! 

İskoçya Viski Turu Deneyimi 

İskoçya’ya gelmisken burada kazanılacak en eşsiz tecrübelerden birisinin viski turu olacağını söylemeliyiz. Özellikle bizim gibi Scotch viski hayranı çift için! 

İskoçya viski turları günübirlik ya da 2-3 günlük şeklinde ayarlanabiliyor. Turların ana aktivitesi ise viski üretilen damıthaneleri gezmek, ve bu sırada manzaraların tadını çıkartmak oluyor.

Yeri gelmisken söyleyelim, eğer günübirlik bir tur ayarlamasanız bile Edinburgh’ta şehir içinde viski tadımı yapabileceğiniz çok güzel barlar var. Hatta giderseniz, bir Scotch da bizim icin söyleyin! 🙂 

İskoçya viski tadım turu başlayıp da, tur sizi viski damıthanelerine götürmeye başlayınca göreceksiniz ki, damıthanelerin olduğu bölgeler adeta bir kartpostal karesi gibi gözüküyor! Havadaki viski kokusunu da eklemeliyiz. 

Sizi damıthanelerde en az 12 yıllık viskiler ile karşılıyorlar. Ögreniyoruz ki, ortalama bir damıthanede dakikada 10-15 lt arasi viski üretiliyor, bir İskoç viskisinin alkol oranı %40 ve üzeri olmalı, ve en az 3 yıl + 1 gün meşe fıçılarda olgunlaşmalı. Hatta meşe ağacından yapılan fıçı kullanma zorunluluğu İskoçya kanunlarından geliyor. Scotch viskide de farklı tahıl tatlarını ve maltın doğal tadını alıyoruz. İlginç, değil mi!? 🙂 

Scotch içme raconu ise şöyle, önce kokluyoruz, sonra bir yudum alıp ağzımızda gezdiriyoruz, ve en az 3-4 saniye bekletip öyle içiyoruz.

Tüm bunları düşününce İskoç viskilerinin dünyanın en kaliteli viskileri olması hiç şaşırtıcı gelmiyor.

Tur dönüşü arkamıza yaslanıyoruz, ve sonsuz yeşilliğin tadını çıkartıyoruz. Umuyoruz ki yolumuz bu güzel ülkeye tekrar düşecek!

Hemen sizinle WalktoScotch platformunu da paylaşalım. WalktoScotch platformu, hem Scotch hem de İskoçya hakkında mentorlar ve sizin gibi deneyimlemiş olan kişilerin bilgilerini paylaştığı bir platform. Linkini buraya bırakıyoruz, göz atmayı unutmayın! 🙂

İskoçya Gezi Rehberi yazısı için buradan buyrun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir