GENEL

Tiny House Nedir? Tiny House Tercih Etmek İçin 10 Sebep

Tiny House akımı tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Daha küçük ve çevre dostu bir yaşam tarzıyla yaşamayı savunan sosyal bir eğilim. Alışılmadık ve geleneksel olmayan evler, daha küçük ölçekte de olsa toplumda her zaman kendine yer bulmuştur. Son zamanlarda küçük evlere olan ilgi farklı faktörler tarafından teşvik edildi ve son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Tiny House akımı, hayatınızı değil, evinizi küçültmekle ilgilidir. Bu mikro evler, konfor veya güvenlikten ödün vermeden daha basit bir yaşam sürmenize yardımcı olurlar. Tiny House akımı ve hayatınızı basitleştirmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tiny House Nedir?

Tiny House, 46 m² daha küçük olan küçük bir konuttur. Kesin kare görüntüleri konuma, imar yasalarına ve mal sahibinin tercihine göre değişir. Tipik boyut, ortalama bir yatak odasının veya iki arabalık garajın boyutu olan 30-40 metre karedir. Tiny Houselar genellikle taşınabilir ve tekerleklidir. Genellikle 3m² daha az genişliktedirler ve normal bir araba veya kamyonla hareket ettirilebilirler. Daha büyük modellerden bazıları standart bir RV römorku ile çekilebilir. Küçük olmasına rağmen, bu evler normal büyüklükteki bir ev kadar konforlu ve yaşanabilir olacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Daha az enerji ve su kullanırlar ve geleneksel bir evden daha ucuza çalıştırılabilirler. Tiny Houselar, onları barındıracak kadar büyük bir arazi parçası olan herhangi bir yere yerleştirilebilir. Şehrin dışında bir yerleşim bölgesinde, bir arkadaşın mülkünde veya bir kamp bölgesinde olabilirler.

İnsanlar Neden Tiny House Tercih Ediyor?

İnsanların Tiny House tercih etmesinin birçok nedeni var. Birkaçına bakalım.

 • Çevre üzerindeki ayak izlerini azaltmak istiyorlar
 • Küçücük bir evde yaşamak karbon ayak izinizi %35 oranında azaltacaktır. Elektrik, su ve diğer hizmetlerden de tasarruf edeceksiniz. Ayrıca sürdürülebilir ve çevre dostu yapı malzemeleri tercih ederek atıklarınızı %80’e varan oranda azaltabilirsiniz.
 • Hayatlarını basitleştirmek istiyorlar.
 • Tiny Houselar genellikle geleneksel bir evden daha basittir. Bu, daha az hareketli parça, daha az temizlik ve daha verimli depolama şeklinde olabilir. Birçok insan hayatlarını basitleştirmeyi ve hobiler, aile ve öz bakım için zaman bulmayı hayal eder. Daha küçük bir alan, özellikle ipoteğiniz olmadığında bu konuda yardımcı olabilir.
 • Tasarruf etmek istiyorlar
 • Mortgage ödemeleri, ev sahibi sigortası, emlak vergileri, elektrik faturaları ve onarımların hepsi bir araya geliyor ve her yıl önemli miktarda maliyete mal oluyor. Küçük bir evin satın alınması ve bakımı daha az maliyetlidir. Ayrıca, daha büyük bir eve kıyasla yardımcı programlardan da tasarruf edeceksiniz. Bu, seyahat, emeklilik veya yapmak istediğiniz herhangi bir şey için para biriktirmenize yardımcı olabilir.
 • Doğada yaşamak isterler
 • Bazı insanlar şehir hayatının koşuşturmacasından kaçmak ve kırsal bir yere taşınmak ister. Ancak, özellikle sıkı imar yasaları varsa, yaşayacak bir yer bulmak zor olabilir. Küçük bir ev, imar gereksinimlerine uygun bir arsa üzerine park edilebilir ve canınız çektiği doğada bir yuva sağlar.

 

Glamping Nedir? Glamping Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiny House Faydaları Nelerdir?

 • Daha fazla tasarruf edeceksiniz
 • Ortalama bir hane halkı, gelirlerinin neredeyse %30’u olan konut ve ev sahibi olma maliyetlerine harcıyor. Küçük bir evde yaşıyorsanız, bu maliyetleri azaltabilir ve önemsediğiniz şeyler için daha fazla tasarruf edebilirsiniz.
 • Daha fazla zamanınız olacak
 • Tiny House’un bakımı daha kolay olduğundan, keyif aldığınız şeyler için daha fazla zamanınız olacak.
 • Daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız
 • Hayatınız ve durumunuz değiştikçe küçücük evinizi farklı yerlere taşıyabilirsiniz. Bu, daha sıcak bir iklime taşınması gereken artan sayıda emekli için büyük bir avantaj. – Karbon ayak izinizi azaltacaksınız
 • Küçük bir evde yaşamak, standart boyutlu bir eve kıyasla karbon ayak izinizi %35 oranında azaltabilir.
 • Olumlu bir örnek oluşturacaksınız – Küçücük bir evde yaşayarak başkalarına basit yaşamaları ve karbon ayak izlerini azaltmaları için ilham verebilirsiniz. İnsanlara daha azıyla yaşamanın sıkıcı olmak veya rahatlıktan fedakarlık etmek zorunda olmadığını gösterebilirsiniz.

Tiny House Nasıl İnşa Edilir?

Küçük bir ev inşa etmek istiyorsanız, önce geleneksel bir tasarım mı yoksa modern bir tasarım mı tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Geleneksel tasarımlar, tarihi mimari tarzlardan ilham alırken, modern tasarımlar daha çağdaştır.

Geleneksel tasarımlar: Geleneksel tarzda küçük evler tipik bir ev gibi görünür. Eğimli çatı, dış cephe kaplaması ve dekoratif özelliği vardır. Birçok farklı stilde gelirler ve olmasını istediğiniz kadar çeşitli olabilirler. Geleneksel tasarımlar genellikle modern tasarımlardan daha uygun maliyetlidir ve daha kısa sürede tamamlanabilir.

Modern tasarımlar: Modern tasarımlar daha açıktır ve büyük pencerelere, açık kat planına ve çok temiz bir estetiğe sahiptir. Genellikle çok ayrıntılı bir şekilde dekore edilmezler ve dışarıdaki manzaranın odak noktası olmasına izin verirler. Modern tasarımlar, geleneksel tasarımlardan daha zor ve pahalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir