GENEL

Dalyan Gezilecek Yerler Listesi

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine tam bir şölen sunuyor. El değmemiş güzellikteki doğası ve tertemiz havası sayesinde huzur bulacağınız bir yer arayışı içinde iseniz Dalyan tam size göre bir tercih olacaktır. Dört mevsim ayrı güzelliğe sahip olan Dalyan her dönem ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Deniz, kum, güneş, tarih ve çeşitli aktiviteleri bir arada bulabileceğiniz Dalyan tam bir tatil beldesidir.

1-Likya Kaya Mezarı(Kaunos Kaya Mezarları)

Hem kara hem de deniz yolu ulaşımı sağlayabileceğiniz mezarlara M.Ö.4 yüzyılın 2.çeyreği olarak tarih verilmiştir. Aşağı bakıldığında suya yansıyan manzarası sayesinde, oluşan eşsiz görüntü fotoğraf çekmeyi sevenlerin ilgi odağı haline geliyor. Yabancı toplulukların tahribatları sonucu yarım kalan büyük mezarda dahil edildiğinde 6 adet mezar bulunuyor. Kaya mezarların karşısında yer alan çay bahçesi sayesinde, bu eşsiz manzara karşısında çayınızı yudumlayabileceksiniz. Dalyan gezilecek yerler listenize bu tarihi değerdeki mezarları eklemeyi unutmayın.

2-Kaunos Antik Kenti

Arkaik dönemden, Bizans İmparatorluğuna kadar olan sürede yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Kaunos Antik Kenti bir zamanlar Akdeniz’e kıyısı olan önemli bir liman kentiymiş fakat zamanla limanın alüvyonlarla dolması nedeniyle bu işlevini kaybetmiş. Kaya mezarların en ünlü bölümünü oluşturduğu kentte, yapılan kazı çalışmaları sayesinde sur duvarları, tapınak, hamam, agora gibi bölümler gün yüzüne çıkarılmıştır.

3-İztuzu Plajı

İztuzu plajı, tatlı su ile deniz suyu arasında bulunan nadir plajlardan biridir. Geçtiğimiz senelerde Avrupa’nın en iyi 10 plajından biride seçilmiştir. Plajın her iki kısmında soyunma odası, tuvalet, duş, cafe ve bistro tarzı mekanlar bulunuyor. İztuzu plajı, geniş bir kumsala, sakin ve berrak bir denize sahiptir. İnce kum yapısına sahip olması nedeniyle, Carettalar yumurtalarını bu seçkin plaja bırakıyor. Bu carettaları korumak için özel kurallar uygulanıyor. Mayıs ve Ekim ayları arasında 20.00 ile 08.00 saatleri arasında kumsalda ses ve gürültü yapmak, plaja girmek gibi aktiviteler yapılamıyor. Bu ender rastlanan plaj Dalyan gezilecek yerler listenizde asla atlamamanız gereken bir yerde olmalıdır.

4-Kargıcak Koyu

Daha keşfedilmemiş olsa da yakın zamanda Ege’nin en ünlü koyları arasında yerini alacaktır. Radar tepesine çıkan yol takip edilip tabelalar izlendiğinde çakıl ve kumla kaplı 200 metre uzunluğunda bir plaj size merhaba diyor olacak.

5-Ekincik Koyu

Dalyan gezilecek yerler listenizde yer alan bir diğer koy ise Ekincik koyudur. Çok iyi bir plaja sahip olmasa da zeytin, söğüt ve çam ağaçlarının sarmaladığı sahil ziyaretçilere huzur veriyor. Taptaze meyvelerin, mevsim salatalarının ve deniz ürünlerinin tadına bakmadan koydan ayrılmamalısınız. Hem karadan, hem de denizden gelen misafirlere ev sahipliği yapan bu plaj, carettaları da misafir etmektedir. Günübirlik gezilerin yanı sıra alanda bulunan tesislerde konaklama imkanı da bulunmakta. Koydan hareket eden tekneler sayesinde Sultaniye, Delibey, Gelgirme gibi kaplıcalarda çamur banyosu yapma imkanı bulabilirsiniz.

6-Yuvarlak Çay

Dalyan gezilecek yerler listenizde doğayla baş başa kalıp, stres atmak için tercih edebileceğiniz en güzel yerdir Yuvarlak Çay. Ağaçların ve kayaların arasında kurulan tesisler, bu alanda keyifli bir konaklama geçirmenize olanak sağlıyor. Yuvarlak Çay, akan buz gibi suyu sayesinde yazın ortasında bile serinleme olanağı sunuyor. Çay üzerinde bulunan salıncakta fotoğraf çekinmek isteyen birçok insan bulunuyor. Burada fotoğraf çekinmek tam bir klasik halini almış durumdadır.

7-Dalyan Pazarı

Tam bir Ege köyü havası esen bir mahallede her cumartesi kurulan bu pazar, hem bölgenin yöresel eşyalarının, hem de verimli arazilerde yetişen erzakların satıldığı bir alandır. Bu pazarlarda köylü kadınlar tarafından yapılan, enfes gözlemelerin tadına mutlaka bakmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir