GENEL

Fethiye Gezilecek Yerler – Fethiye’de Görmeniz Gereken En İyi 5 Yer

Fethiye, Türkiye’nin güneybatı kesiminde, Muğla ilinde güzel bir sahil kasabasıdır.  Sizler için hazırladığımız Fethiye Gezilecek Yerler listemizde kendinize ziyaret edeceğiniz birçok alan bulmanız mümkün olacaktır. Fethiye’nin birçok doğal cazibe merkezi vardır. Yüksek zirveler, yeşil ormanlar ve güzel göllerle çevrilidir. Doğayı seviyorsanız ve olağanüstü bir şey görmek istiyorsanız, Fethiye’yi yaşamınız boyunca kesinlikle bir kerede olsa ziyaret etmelisiniz. İhtiyacınız olan her şeyi burada bulabilirsiniz. Ağaçlarla kaplı sahil yolları ve dağların muhteşem manzarası, yemyeşil vadiler, güzel bir şelale, yeraltı basamaklarından fışkıran çeşmeler, inanılmaz bir deniz, bunlar seyahatinizi keyifli ve unutulmaz kılacak şeylerden sadece birkaçı!

Fethiye Gezilecek Yerler – En İyi 5 Yer

Fethiye’nin Göller Bölgesi

Fethiye, su kaynakları bakımından zengin yüksek dağlarla çevrilidir. Dağlar nehirleri ve çok sayıda göl ve şelaleyi besler. Aslında, Fethiye çevresinde bazıları yapay rezervuarlar olan yaklaşık 20 göl vardır. Bunlardan en önemlisi en derin noktasında yaklaşık 40 metre derinliğe sahip olan Göcek Gölü!

Göcek Gölü, Fethiye’nin en güzel yerlerinden biridir. 10 kilometre uzunluğa, en geniş noktasında yaklaşık 1 kilometre genişliğe ve en derininde 16 metre derinliğe sahiptir. Fethiye’nin Göller Bölgesi, Türkiye’nin en büyük doğal gölü olan Köşk Gölü’ne de ev sahipliği yapmaktadır . En geniş noktasında 27 kilometre uzunluğunda ve 3 kilometre genişliğindedir. Maksimum 16 metre derinliğe sahiptir ve balık, kaplumbağa ve su kuşları da dahil olmak üzere birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Fethiye Müzesi

Tarihi, kültürü ve el sanatlarını seviyorsanız, Fethiye Müzesi sizin için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Müze, antik insanların yaşam biçimlerinin örnekleri ve Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden eşyalar da dahil olmak üzere Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar yaklaşık 5.000 parçaya sahiptir. Müze 1958 yılında Prof. Dr. Nurettin Yıldırım tarafından kurulmuştur. Müzedeki en ünlü eşyalar, mozaikler, heykeller, duvar resimleri ve mücevherler de dahil olmak üzere Roma ve Bizans dönemlerinden kalma yaklaşık 2.000 sanat eseridir. Müzenin bir diğer büyüleyici parçası, bölgedeki çeşitli etnik grupların orijinal yaşam tarzlarının örneklerini içeren etnografik bölümdür.

Kızılırmak Nehri

Kızılırmak, Doğu Toros Dağları’nda yükselen ve Muğla şehri boyunca akan Türkiye’nin içinden akan bir nehirdir. Bu nehir uzun ömürlülüğü ile ünlüdür ve dünyanın en eski nehirlerinden biridir . Ayrıca 639 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun 5. nehri olduğu söyleniyor. Kızılırmak, Fethiye halkı için çok önemli bir su kaynağıdır. Onlara içme suyu sağlar; bahçeleri, meyve bahçelerini, tarlaları ve mahsulleri sular; tekstil, şeker, kağıt ve tabaklama endüstrileri tarafından kullanılır. Kızılırmak Nehri aynı zamanda birçok balık ve kaplumbağa türüne de ev sahipliği yapmaktadır ve bunlardan bazıları sadece bu nehirde bulunur.

Tiny House Nedir? Tiny House Tercih Etmek İçin 10 Sebep

Mavi Mağara

Mavi Mağara, doğal bir fenomendir ve Fethiye’nin en popüler turistik yerlerinden biridir. Mağara, etrafında kireçtaşı bir dağın oluşması ve denizin içeriden uzaklaşmasının bir sonucudur. Yaklaşık 300 metre derinliğinde, 150 metre genişliğinde ve 30 metre yüksekliğindedir. Mağara güzel bir turkuaz rengine sahiptir, bu nedenle adı. Mavi Mağara’da turistler şnorkelli yüzme, tüplü dalış ve yüzmenin tadını çıkarabilirler. Ayrıca tekneyle exploring yapabilirler. Mavi Mağara’yı ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs, Haziran ve Eylül aylarıdır.

Ölüdeniz ve Alternatif plajları

Ölüdeniz Plajı, Fethiye’nin en ünlü plajlarından biridir. Bu plaj şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olup araba ya da otobüsle ulaşılabiliyor. Ölüdeniz Plajı, güzel turkuaz rengiyle dünya çapında ünlüdür. Bu yerdeki dalgalar oldukça serttir, bu yüzden denizde sakin ve rahat bir yüzmenin tadını çıkarmayı beklemeyin. Öludeniz Plajı’nda sörf, yelken ve deniz paraşütü gibi çeşitli su sporlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Burada plaj voleybolu ve futbol da oynayabilirsiniz. Fethiye yakınlarındaki diğer ünlü plajlar arasında Altınkum Plajı, Gültan Plajı, Göcek Plajı ve Kayaköy Plajı bulunmaktadır.

Fethiye, dünyanın dört bir yanından birçok turisti çeken güzel bir sahil kentidir. Şelaleler ve göller gibi birçok doğal cazibe merkezine sahiptir ve yüksek dağlarla çevrilidir. Doğayı seviyorsanız ve olağanüstü bir şey görmek istiyorsanız, yaşamınız boyunca Fethiye’yi ziyaret etmelisiniz.

Fethiye’de kamp yapmak isterseniz Fethiye Kamp Alanları Listesi’ni inceleyebilirsiniz. Ayrıca Muğla ilini komple keşfetmek isterseniz Muğla Rehberi bölümünde, karavan alanları, bungalovlar, etkinlikler gibi özellikler hakkında arama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir