GENEL

İnterrail’e Çıkmadan Önce Neler Yapmalısın?

İnterrail’e Çıkmadan Önce Neler Yapmalısın?

Öncelikle kendini psikolojik açıdan hayatınızın en güzel yolculuğuna çıkacağınıza hazırlamanız seyahatinizden önceki tüm işlemlerin size kolay gelmesini sağlayacaktır. İnterrail bir ruhtur ve gitmeden önce kendinizi bu ruh haline alıştırmanız sizin için önemlidir unutmayın bu sizin hayatınızdaki en güzel tatil olacak.

İnterrail’den önce önemli olan bir diğer konuda ekipman temin etmenizdir. Eğer ekipmanınız yoksa kendinize yeni ekipmanlar edinmelisiniz. Bu ekipmanları satın alabilir veya birilerinden ödünç alabilirsiniz aklınızda bulunsun çoğu rail sever birbirine yardım eder. Öncelikle rahat ve bedeninize uygun ve belinizi destekleyen bir sırt çantanız olmalı. Sırt çantanız ne kadar rahat ve size uygunsa o kadar rahat edeceksiniz. Belki tercihen bir tulum, mat ve çadırda edinebilirsiniz ki bana sorarsanız edinmelisiniz çünkü dışarıda uyumak bu işin en zevkli yanlarından birisi. Ortalama bir aylık bir süre için sırt çantanızın 70L olması size yeterli olur. Yanınızda bir miktar yiyecek bolca kitap ve bir kulaklık alın iyi bir playlist yolculuktan alacağınız zevki arttıracaktır. Yedek ayakkabınız olsun sık sık ayakkabılarınız değiştirip havalandırın bir aylık bir seyahatte her gün yürüyeceğinizi göz önüne alırsanız bu ayak sağlığınız için önemli. Kendinize mini bir sağlık ve temizlik kiti oluşturun bu kitin içine yara bandı, kremler, mide koruyucu birkaç ilaç, ağrı kesici ve kişisel bakım malzemelerinizi koyun. Eğer tercih ederseniz oyun kartlarınızı, ufak boyuttaki masa oyunlarınızı yanınıza alın. Çantanızda bir tane mataranız olsun çünkü su gerçekten çok pahalı ve çoğu ülkede çeşme suları içilebiliyor. Çanta hazırlamak kişisel bir tercih olduğun için içeriğini siz tercih edin ve kendinize göre oluşturun.

YARDIMCI OLACAK UYGULAMALAR

İnterrail’de size yardımcı olacak tren saatlerinden konaklamaya, gezilecek yerler için tavsiyelerden anı kaydediciye kadar birçok uygulama mevcut. Bunları telefonlarınıza indirin ve araştırma yükünüzü bir miktar hafifletin. Öncelikle Rail Planner indirin bu uygulama sizin İnterrail’de ki en büyük yardımcınız olacak tren saatlerine, trenlerin sınıfına, rezervasyon durumuna buradan ulaşacaksınız. Rail Planner’ı internetiniz olmadan da kullanabilirsiniz. Konaklama imkanlarını araştırmak için Booking, Couchsurfing ve Airbnb kullanabilirsiniz tercihen Hostelworld de işinize yarayabilir. Gezebileceğiniz yerler hakkında bilgi almak için TripAdvisor kullanabilirsiniz. TripAdvisor de gezeceğiniz yerleri aratarak bu şehirde neresi gezilir, bu şehirde nerede kalabilirim, bu şehirde nerede hangi yemeği yiyebilirim gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. Bunların yanında bu uygulama sizin gezdiğiniz yerleri sizin için kaydedip ne kadar yürüdüğünüze kadar daha sonradan bakıp gülümseyebileceğiniz anılar bırakıyor. Ayrıca çevrimiçi aramalarınızı kaydederek çevrimdışı olarak kullanmanızda mümkün.

ROTA ÇİZMELİ MİYİM?

Öncelikle İnterrail sizin kendi yolculuğunuz ve belirli bir rotası yok fakat İnterrail’e çıkmadan önce rota üzerine biraz düşünmenizde fayda var. Rota hakkında fikir üretmek sizi maliyetlerden kurtulmak düzenli bir şekilde gezmek adına rahatlatabilir. Fakat bu rota planlama işini günler ve saatlerle kalacağın yeri keskin bir sıralamaya sokmak yanlış bir tercih olur. Aklınızda oluşturduğunuz kabataslak bir rota bulunmalı ve bu rotadan çok sapmadan rahatça istediğiniz gibi gezmelisiniz. Bir rota düşünmek size gideceğiniz yerleri oralarda neler yapacağınızı önceden hayal etme imkânı sunar. Rota çizerken biletinizle birlikte size verilen Avrupa haritasını kullanabilirsiniz. Kendinizi kısıtlamayın rotanızı ana göre şekillendirin.

Maliyetleri Nasıl Düşürebilirim?

Maliyetlerinizi düşürmek için öncelikle backpack ruhuyla yaşamalısınız. Bu yaşam tarzı size ulaşım, konaklama, yeme içme gibi birçok konuda düşük maliyet imkânı sunacaktır. Konaklamaya çok fazla para harcamayın yanınızda çadır götürün kamp atın, uyku tulumunuz olsun sokaklarda yatın, garlarda uyuyun. Gitmeden önce iyi bir Couchsurfing profili oluşturursanız sıkça bu uygulamadan faydalanabilirsiniz. Türk railcilerin oluşturduğu couchrail platformundan şansınız varsa bir gecelik bir kanepe ayarlayabilirsiniz kendinize. Ulaşıma oldukça az para harcayın otostop çekin bazı ülkelerde otostop kültürü çok geliştiği için beklemenize gerek bile kalmayacaktır. Yürüyün çok fazla yürüyün popüler yerleri bulmak için yürürken o şehrin aslında oradan ibaret olmadığını anlarsınız ve daha çok keşfedersiniz aynı zamanda ulaşıma para vermeden yolunuza devam edersiniz. Yemek için fazla para harcamamaya, çalışın eğer gittiğiniz yerle özdeşleşmiş bir lezzeti tatmıyorsanız boşuna paranızı harcamayın. Türkiye’de de yiyebileceğiniz şeyler için orada 3 katı para ödemeyin, marketlerden sandviç malzemesi alın bir öğününüzü bu sayede ucuza getirin, marketler çokta pahalı sayılmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir