GENEL

Uyku Tulumu Bakımı ve Uyku Tulumu Temizliği

Uyku Tulumu Bakımı

Birçoğumuzun uyku tulumumuzla sıcak ve rahat bir ilişkisi var, bunun uzun yıllar süreceğini umuyoruz :). Aşağıda belirttiğimiz bakım ve temizlik ipuçlarıyla, uyku tulumunuzun uzun zaman ve uzun mesafeler boyunca sizinle birlikte kalacağını umuyoruz.

Kampta Uyku Tulumu Bakımı

Uyku tulumunuz kamp yaparken temiz, kuru ve korunmuş halde tutmak gerekir. Bu sayede daha uzun süre dayanacak ve daha verimli yalıtılacaktır.

Temiz giysilerle uyuyun. Tamamen yorgun olsanız bile, kamp kıyafetleri ile tuluma girmekten kaçının. Zamanla, vücut yağları, ter ve kir uyku tulumunuzu yalıtım gücünden arındırabilir. Temiz, uzun pijama giyin ve uyku için çorap değiştirin. Hava sıcaksa, en azından temiz bir tişört ve iç çamaşırı giyin. Bir örme başlık veya temiz bandana yağlı saçları tulumun başlığından uzak tutar. Yüzümüzdeki ve boynumuzdaki güneş kremi tuluma bulaşabilir, yatmadan önce yıkayın veya silin.

Ayrıca, yemek yaptığınız kıyafetleri de değiştiriniz- özellikle de vahşi doğadaysanız. Tabi uyku tulumunuzun yemek kokularını çekmesini ve sizi lezzetli bir ayı böreğine dönüştürmesini istemiyorsanız.

Uyku tulumu astarını kullanmayı düşünün. Astarlar pamuk, ipek, yün veya polyester olabilir ve oldukça hafiftir. Uyku tulumunuzu temiz tutarlar çünkü cildinizle tulum arasında bir bariyer görevi görürler. Ayrıca, tulum sıcaklık derecesine yaklaşık 5 ila 15 derece eklerler. Her yolculuğun sonunda, astarı yıkamak yeterlidir. Tekrar kullanım için hazır olur.

Tulumunu zeminden koru. Yıldızların altında uyumayı düşünüyorsanız, önce yere bir yastık koyun. Bazı tulumlar alt kısımda dayanıklı su geçirmez kumaşa sahiptir, ancak sivri çubuklardan ve kozalaklardan da korunması gerekir.

Fermuarlara karşı sabırlı olun. Çantanızın evde fermuarını tanıyın ve kullanma pratiği yapın, böylece karanlık bir çadırda toplanma zamanı geldiğinde, onu bozmayacak ve kumaş yırtılmasına neden olmayacaksınız.

Uyku tulumunuzu her gün havalandırın. Bunu yapmak için uzun süre beklemeniz gerekse bile, nemi kurutmak için içten dışa çevirin. Tulumu doğrudan güneş ışığında uzun süre bırakmayın, çünkü UV ışığı kumaşı yavaşça bozar. Ancak çantanız ıslanırsa, birkaç saat havalandırmanız gerekebilir. Bir kamp gezisinden eve gelir gelmez çantanızı kesinlikle havalandırın.

Uyku Tulumu Temizliği

Uyku Tulumunu Elde Yıkama

  • Küveti soğuk ya da ılık suyla doldurun ve uyku tulumuna uygun temizleyiciyi ekleyin. Çok fazla sabun kullanmaktan kaçının; çok fazla köpürürse durulamak daha zordur.
  • Tulumu suya koyun ve tulumun tamamı boyunca suyun içinde yavaşça ovalayın. En yoğun kirli alanları çitileyin. Bir saat kadar suda bekletin.
  • Küveti boşaltın.
  • Küveti durulamak için soğuk veya ılık suyla doldurun, tulum sabundan arınana kadar durulama işlemini tekrarlayın.
  • Tulumu hafifçe sıkın. Tulumunuz için bir kurutucu kullanmazsanız güneşte veya kısmi gölgede dışarıda (çim veya plaj havlusu gibi) temiz bir yüzeye düz bir şekilde kurumaya bırakın.

Uyku Tulumu Temizliğinde Yapılmaması Gerekenler

Uyku tulumunuzu asla kuru temizlemeye vermeyin. Kuru temizleme işleminde kullanılan çözücüler uyku tulumunuzun zarar görmesine neden olabilir.

Hiçbir zaman yumuşatıcı, çamaşır suyu veya alternatif çamaşır suyu ürünleri kullanmayın.

Bir uyku tulumunu asla üstten yüklemeli bir çamaşır makinesinde yıkamayın. Karıştırıcı dikişleri zorlayabilir veya yırtabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir