HABERLER & İNCELEMELER

Kamp Tatlısı – Kampların Vazgeçilmezi

Kamp Tatlısı – Kampların Vazgeçilmezi

Kampta nefis bir yemekten sonra en güzel şeylerde biri kuşkusuz güzel bir tatlı olacaktır. Böyle anlarda hem yapımı kolay, hem de çok lezzetli bir tatlı olan kamp tatlısı yetişir imdadınıza. Kamp tatlısı veya diğer ismiyle muz tatlısı ne zaman ve kim tarafından ilk defa yapıldı tam olarak bilinmiyor. Ancak kamp koşullarında yapılacak en lezzetli tatlılardan biri olduğu gerçek. İlk bakışta yapımı ve hazırlanışı çok kolay gibi görünse de aslında bazı püf noktalarını atlarsanız sonucun hüsranla bitmesi kaçınılmaz olacaktır. Şimdi bu tatlının yapımından bahsedelim biraz;

Zorluk Derecesi:

  • Kolay

Neler Gerekli:

  • Muz
  • Çikolata
  • Ateş (Köz)

Püf Noktalar

  • Seçilecek muzlar ne çok sert ne de çok yumuşak olmalı. Yerli muzlar çok sert olduğu için tercihen ithal muzlar daha doğru bir seçim olacaktır. Aynı zamanda çok küçük muzların tercih edilmemesi yapım aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Çikolata seçimi belki de bu tatlının en önemli aşamasıdır. Seçeceğiniz çikolata türü tatlının tadını tamamen değiştirecektir. Bu nedenle güzel bir çikolata tatlınızı çok daha lezzetli yapacaktır. Kamp tatlısını yaparken genelde sade sütlü çikolata tercih edilmesine rağmen deneyimlerimize dayanarak bu tatlının en güzel antep fıstıklı çikolata ile olduğunu söyleyebiliriz. Tercihe göre beyaz çikolata da kullanılarak tatlınıza renk katabilirsiniz. Çikolata ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta çikolatanın çok kalın olmaması gerektiğidir. Çok kalın çikolataların muzun içinde erimesi uzun süreceği için tatlının hazırlanması daha zor olacaktır.

Hazırlanışı

  • İlk olarak çikolataları muzların içine koyabilmemiz için baştan sonra bıçakla yarıyoruz. Bunu yaparken çok derin bir kesik olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi halde tatlımız pişerken muzlar alt kısımdan delinecek ve tatlı keyfimiz başlamadan bitecektir. Muzları dikkatlice kestikten sonra çikolataları ufak parçalar halinde kırıp, muzun iç kısmına yerleştirmeye başlıyoruz. Bu aşamada muzu yanlardan veya alt kısımdan patlatmamaya dikkat etmeliyiz. Çikolataları muzun içine dikkatlice yerleştirdikten sonra muzları devrilmeyecek biçimde doğrudan közün üstüne yerleştirip beklemeye başlıyoruz. Belirli aralıklarla muzu kontrol edip çikolatanın muzla beraber eriyip erimediğine bakıyoruz. Muz suyunu bırakıp kaynamaya başladığında çikolata da erimiş olacaktır. Tatlımızı dikkatlice közden alıp afiyetle yiyiyoruz.

Herkese lezzetli kamplar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir