GENEL

Kampta Yabani Hayvanlar | Korunma Yolları

Kampta Yabani Hayvanlar

Kampta yabani hayvanlar eğer önlem alınmaz ise başınıza çok büyük bela olacaktır. Kamp yapacakların, özellikle doğa ile bütünleşmek adına işletmelerden veya tesislerden faydalanmayan kampçıların en büyük sorunlarından bir tanesi, gittikleri bölgenin ev sahipliği yaptığı  yabani hayvanlar ile başa çıkmak zorunda olunmasıdır. Bazen saldırgan davranışlarda bulunan bu yabani  hayvanlar korunmak ve teması en aza indirebilmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem, kamp tecrübenizi en sıkıntısız şekilde yaşayabilmeniz için size olanak sağlayabilir.

Yabani hayvanlar, tıpkı insanlar gibi yaşam alanlarının işgal edilmesinden hoşlanmazlar. Kamp alanınızı seçerken bölgeyi olabildiğince incelemek ve herhangi bir yaban hayvanının yuvasının yakınlarında olmamasına özen göstermeniz faydanıza olacaktır. Yabani hayvanlar genelde insanlar ile temasa girmekten kaçınırlar. Özellikle kalabalık gruplar, yapacakları gürültü nedeniyle yabani hayvanların yaklaşmasını engelleyecek unsurlardan bir tanesidir. Eğer kalabalık bir grupla kamp yapmayı tercih ediyorsanız, yaban hayvanları ile karşılaşma ihtimaliniz de oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra, yabani hayvanlar açlık ve tehdit algılamaları durumunda saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir. Özellikle yavrusu olan yabani hayvanları tehdit edecek hareketlerde bulunmamak gerekmektedir.

 Kampta Yabani Hayvanları Nasıl Uzak Tutarız ?

Hayvanları kamp alanınızdan uzak tutmak adına, kamp sırasında tüketeceğiniz koku yayan yiyecekleri pişirme, tüketme ve saklama işlemlerini kamp alanınızdan olabildiğince uzakta yapmanızda fayda var. Zira hayvanların yiyecek kokusuna gelmeleri her zaman bir tehdit oluşturmakta. Aynı şekilde, yemek bulaşıkları ve kalıntıları, deterjan ve sabun gibi maddeler, parfüm, deodorant benzeri keskin koku yayabilecek şeylerin de kamp yaptığınız alanda kullanılmaması gerekmektedir. Bu gibi maddelerin kullanımını kamptan en az 100-200 metre uzakta gerçekleşmesi veya saklanması doğru hamle olacaktır. Yine benzer özellikte, insan dışkısı ve idrarı da hayvanların ilgisini çekebilir. Bu sebeple tuvalet ihtiyacınızı da yine güvenli mesafe içinde gidermenizde fayda var.

Yabani hayvanları uzakta tutmanın en etkili yollarından biri de ateştir. Kampta ateşinizin sürekli yanması, yabani hayvanların bu bölgeyi ziyaret etmesinin önüne geçecektir. Kampta ateşinizin yanı sıra her zaman yakılmaya hazır meşaleler bulundurmanız avantajınıza olacaktır. Kamp alanında bulabileceğiniz yaklaşık 50 santimetre ile 1 metre arasındaki odun parçalarından hazırlayacağınız meşaleler, yabani hayvanların size yaklaşmaları halinde onları korkutup kaçırabileceğiniz bir silah olacaktır. Hayvanları herhangi kesici, delici, ezici veya ateşli bir silah yardımıyla yaralamak, kesinlikle sizin aleyhinize olacaktır. Zira yabani hayvanlar yaralandıkları takdirde daha da saldırganlaşacaktır. Ayrıca amacımız hiçbir zaman hayvanlara zarar vermek olmamalı, onları kendimizden uzaklaştırmak olmalıdır.

Kampta yabani hayvanları korkutmak adına düdük ve benzeri aletlerle veya bağırarak yüksek sesler çıkarmak da işe yarayacaktır. Yapacağınız doğa yürüyüşlerinde de yüksek sesle konuşmak ve etraftaki hayvanlara orada olduğunuzu belli etmek, size yaklaşmalarını engellemek adına önemlidir. Dileyenler, kamp yapacakları alanın 10 metre etrafına belirli aralıklarla uzun sırıklar çakıp bir ip yardımıyla kendilerine basit bir çit de oluşturabilirler.

Yabani Hayvanlar İle Karşılaştığımızda Ne Yapmalıyız ?

Yaklaşık iki ay kadar önce, Norveç’te bir ayı saldırısı sonucu bir kampçı hayatını kaybetti. Bu trajik olay sonrasında, özellikle ülkemizde de pek çok yerde ayı bulunması dolayısıyla ayı ile karşılaşmanız durumunda neler yapmanız gerektiği hakkında birkaç bilgi de biz vermek isteriz. Ayılar zeki ve meraklı hayvanlardır. Ancak bizi görmedikleri takdirde, yüksek sesle konuşmak ve şarkı söylemek onları uzakta tutacaktır.

Bir ayı ile uzaktan karşılaşmanız halinde, göze temasını bozmadan yavaş adımlarla geri geri giderek gözden kaybolmanız gerekmekte. Gözden kaybolduğunuz anda ise bölgeden hızlıca uzaklaşmalısınız. Kesinlikle arkanızı dönüp koşmamalısınız, zira ayılar bir at kadar hızlı koşabilirler. Eğer ayı da sizi takip ediyorsa, üzerinizden bir ceket veya bir eşyayı yere bırakarak aynı şekilde geri geri uzaklaşmalısınız. Bu hareket, ayının ilgisini yere bıraktığınız şeye çekmesini sağlayabilir. Eğer aranızdaki mesafe kısaysa ve ayı dişlerini gösteriyorsa saldırmak niyetindedir. Bu gibi durumlar üzerimizdeki kıyafetin de yardımıyla boyumuzu ve cüssemizi uzun göstermek adına elimizden geleni yapmalı ve yüksek sesle bağırmalıyız. Ayı kendisinden güçlü olduğunu düşündüğü canlılara saldırmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir