GENEL

Kış Kampı Yapılacak Kamp Alanları

Türkiye’de Kış Kampı Yapabileceğiniz Kamp Alanları

Kamp özellikle macera sevenler için bir tutkudur ve kamp yapanın yazı kışı yoktur. Kamp her ne kadar sadece yazları yapılabilir gibi görünse gerçek doğa severler kamp yapmak için mevsim ayır etmiyor. Neyse ki ülkemiz yaz ve kış için de kamp yapmaya müsait bir coğrafyaya sahipte kamp sevenler için pek çok alternatif mevcut.

Hem Kayak Merkezi Hem Kamp Alanı

  • Kış kampı denildiğinde akla ilk gelen elbette en popüler kayak merkezi olan Uludağ’dır. Uludağ’da kayak yapma imkânından faydalanmak istiyorsanız bu merkezlere yakınlıkta bir kamp alanı seçmelisiniz. Uçak, otobüs gibi ulaşımın kolay olduğu Bursa’dan kamp yapmak için teleferik kullanarak kayak merkezlerine yakın bir kamp alanına çıkabilirsiniz. Uludağ’da yer alan kirazlı kadı, sobra ve sarıalan yaylaları ise kış kampı yapabileceğiniz diğer alanlar arasındadır.
  • Kış kampı deyince akla bembeyaz karlar kar denilince de zirveler gelir. Batı Karadeniz, Kastamonu’da yer alan Ilgaz Dağı’da kış kampı yapabileceğiniz yerler arasındadır. Gökyüzünde yıldızları tüm parlaklığıyla görebileceğiniz Ilgaz dağı pek çok dağcı tarafından da kamp alanı olarak kullanılmaktadır. Kış kampı sevenler için ulaşımı da kolay olan Ilgaz dağına Kastamonu arabalarına binerek Ilgaz tesislerinde inip yaklaşık 2 km’lik bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.
  • Kayseri’de bulunan ve eski bir volkan olan Erciyes dağı yılın her mevsiminde kar bulunan bir dağdır. Özellikle dağcılar tarafından tırmanılan Erciyes dağı kışın kamp yapmayı sevenlerinde kolayca ulaşabileceği rotalardan biridir. Kamp severler tarafından Çobanini ve Sütn donduran yaylaları kamp için en uygun alanlar olarak gösterilmektedir. 3000 metre yüksekliğinde yer alan kamp alanına ulaşmak için Erciyes kayak merkezinden 4-5 saat sürecek bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Yükü fazla olanlar ve ben soğukta o kadar yürüyemem diyenler içinse kayak merkezinden telesiyejle zümrüt noktasına gelip buradan bir saatlik yürüyüşün ardından kamp alanına ulaşmak başka bir alternatiftir.

 

Bilinen Kamp Alanlarından Sıkılanlara Farklı Öneriler

 

  • Kış kampı denildiğinde bir diğer kamp alanı ise Kütahya’da yer alan Murat dağıdır. Kayak ve termal merkezlerine yakın olan sarıçiçek yaylası kamp yapmak için ideal alanlardandır. Kütahya Gediz istikametinden tabelalar takip edilerek kolayca ulaşılabilecek Murat dağı karın keyfini güvenli şekilde çıkarmanıza yarımcı olacaktır. Sadece yazları değil kışları da ayrı güzel olan Kazdağları’da da kış kampı yapabileceğiniz alanlar arasında ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bölgenin milli parklar kapsamında olmasından dolayı sadece kamp için ayrılan alanlara yerleşilmesi gerektiğidir. Balıkesir’e uçak ve otobüsle kolayca ulaştıktan sonra şehir içinden dağa ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Bana mevsim fak etmez her mevsim kamp yaparım gönder gelsin diyenler içinse herkesin bilmediği Karabük’te yer alan yenice ormanları işaret edilebilir. Tarihi dokusuyla muhteşem bir kent olan Safranbolu’da yer alan yenice ormanlarında özel bir kamp alanı bulunmaktadır. Beyaz örtüyle örtülmüş tarihi kentte kış kampının tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Çadır kampı gibi karavan kampı içinde uygun olan yenice ormanlarına ulaşımda oldukça kolaydır.
  • Keşfedilmemiş yerleri sevenler için bir başka duraksa Uşakta yer alan Çamsu yaylasıdır. 2000 metre yüksekliğinde olan yayla Afyon- Uşak kara yolu üzerinde yer almaktadır. Tantanalı, gösterişli kamp alanları yerine kendini dinlemek isteyenlerdenseniz burası tam size göre. Mayıs ayına kadar her daim kar olan yaylaya rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Kış Kampınız İçin Farklı Rotalar Belirleyin

  • Bir tarafta deniz bir tarafta karlı dağ manzarasıyla farklı bir kış kampı deneyimi yaşamak istiyorsanız Antalya Saklıkent tam size göre. Antalya hava alanına 1 saat uzaklıkta bulunan Saklıkent kayak merkezinde hem kayak yapıp hem de kamp kurabilme imkânına sahipsiniz.  Araç girişinin ücretli olduğu Saklıkent’te yılın dört ayı kış kampı yapabilirsiniz.  Her ne kadar Antalya gibi yaz turizmiyle adını duyurmuş olsa da İzmir Ödemişte yer alan Bozdağ da kış kampı için ideal kamp alanlarından biridir. Ege bölgesinin en yüksek üçüncü bölgesi olan Bozdağ’ın en yüksek noktası 2159 metredir. Bölgede yer alan kayak merkezine yakın bir kamp alanı seçerek bu tesisin imkânlarından da faydalanabilirsiniz. Pek çok deneyimli kampçı tarafından Bozdağ’ın eteklerinde yer alan gölcük kış kampı yapılabilir alanlardan biri olarak tanımlanıyor.
  • Kış kampı ve kış turizmi sevenler için önemli bir alan olan Aladağlar Niğde’de yer almaktadır. Elliden fazla zirveye sahip olan Aladağların en yüksek zirvesi ise yılın dokuz ayı karla kaplı olan Kızılkaya’dır. Kızılkaya kamp yapmak içinde oldukça elverişli bir alandır. Bölgeye ulaşmak içinse Niğde’den minibüslere binerek Demirkazık ve Çukur bağ köylerine ulaşıp zirveye buradan yaya veya çeşitli ulaşım araçlarıyla devam edebilirsiniz.
  • Isparta’da yer alan Davraz dağı kış kampı için en çok tercih edilen dağlardan biridir. Isparta’dan 25 dakikalık yolculukla Davraz kayak merkezine ulaşıp ardından kamp kurabileceğiniz bir alan bulabilirsiniz. Genellikle bölgede kamp yapılan alan kır yayla alanıdır buraya da kayak merkezinden telesiyejle kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir