GENEL

Merak Edenler İçin Vanlife Nedir?

Vanlife Nedir?

Vanlife son dönemde adını özellikle sosyal medyada sıkça duyduğumuz yeni bir akım. Diğer pek çok akım gibi çıkış merkezi Amerika olan vanlife nereye park edersen orası senin evindir anlayışını ilke edinmiş bir akımdır. Peki, tam olarak vanlife nedir? Vanlife İngilizcede panelvan araçlar için kullanılan van ve hayat anlamına gelen life kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Vanlife sürekli seyahat halinde olma ve minibüsü kendine yaşam alanı haline getirerek minibüs içerisinde yaşanılan bir yaşam tarzı olarak açıklanabilir. Özgürlüğü iliklerine kadar yaşamayı sevenlerin son dönemde çok sık tercih ettiği vanlife kendinizle baş başa kalmanızı anın, yolculuğun ve doğanı tadını çıkarmanızı sağlıyor. Vanlife için gerekli olan bir minibüs ve bu minibüsleri yaşam alanına dönüştürecek hayal gücü. Bu minibüsler kimi zaman kalıcı kimi zamanda geçici olarak yaşam alanlarına dönüştürülüyor. Vanlife aslında hayatından fazlalıkları çıkarmak için bir fırsat, minibüslerde sadece ihtiyacın kadarına yer verebileceğin için seni önceliklerin arasında seçim yapmaya zorluyor.

Merak Edenler İçin Vanlife Felfesi

Vanlife 3+1, 2+1 evlerde işten eve evden işe kısır döngüsünden sıkılıp sadece temel ihtiyaçları alıp fazlalıklardan kurtularak kendini dinlemeyi kendinle baş başa kalmayı ilke edinen bir yaşam tarzı. Nerede ne kadar kalacağına karar vermek senin elinde dilersen 1 ay dilersen de 1 yıl vanlife hayatı yaşayabilirsin. Önemli olanın ne kadar süre bu hayat tarzında yaşadığın değil, kendi korunaklı lüks özel alanından çıkınca hayatla ne kadar baş edebildiğin olduğunu unutmaman gerek.

Vanlife nedir diye soranların bilmesi gereken bir baş şeyse her şeyin her zaman instagramda yansıtıldığı gibi yolunda gitmediğidir. İşte bu noktada da olaylar kötü gittiğinde senin kriz yönetiminin ne kadar başarılı olduğu ortaya çıkıyor.  Vanlife için en önemli husus önceliklere karar vermektir. Bu gerek aracı hazırlarken gerek gidilen yerdeki yaşamsal faaliyetlerde kendini gösteren durumdur. Özellikle hayatını idame ettirebilmek için gidilen yerlerde farklı işlerde çalışarak para kazanmak vanlife’de edinilen önemli tecrübelerdendir. Aslında vanlife’ın temel felsefesi an az kaynakla ve lüks olmadan kendinle baş başa kalıp doğanın tadını çıkartmaktır.

Vanlife Ne Vaat Ediyor?

Vanlife bir çeşit mobil yaşam tarzıdır ve bu yaşam tarzında evdeki lükslükten uzaklaşarak farklı deneyimler edinmeye çalışılmaktadır. Her gün farklı bir manzaraya uyanırsın, seni mutsuz eden rutin sıkıcı şeyler yerine yaparken keyif duyduğun işlerle meşgul olur. Bol bol seyahat edersin. Hayatındaki lüksler olmadan ne kadar kaliteli yaşayabileceğini ya da yaşamayacağını kendine ispatlarsın ve en önemlisi bol bol kendini dinleme fırsatı bulursun. Vanlife nedir diye çok fazla soru uzun dönemli seyahat etmek isteyenler tarafından sıkça soruluyor ve cesaretlenmek için alacakları cevaplara çok önem veriyorlar. Vanlife için evinle seyahat etmek demek yerinde bir tabir olsa gerek. Pek çok kişi tek ya da çift olarak bunun hayalini kuruyor ama hangi yolu izlemesi gerektiğini tecrübe sahibi insanlardan öğrenmek daha cazip geliyor. Bu sebeple de özellikle sosyal medyada trend olan ve akım haline gelen Vanlife dört tekerlek evinizle seyahat, konaklama, çalışma imkanını aynı anda sunuyor.

Vanlife İçin Bütçe

Vanlife için bütçe konusu da bu akımın merak edilenleri arasında. Aslında herkes bu seyahate başlarken belli bir birikimle başlıyor. Kimisi öncesinde edindiği birikimleri kullanıyor kimisi elinde olan fazla ve bu seyahat sırasında kullanamayacağı eşyalarını satıyor. Kimisi ise sosyal medyanın gücüyle seyahat ederken deneyimlerini paylaştığı içerikler sayesinde mevcut para akışını sağlıyor. Ancak işin felsefesinde yer alan gidilen yerde günlük farklı işlerde çalışılarak kazanılan parayla temel ihtiyaçları karşılamak var. İhtiyaçlar her ne kadar temel olsa da minibüslerinin içerisinde belli başlı bazı eşya gereksinimleri vardır. Bunları alırken fazla yer kaplamamasına ve mümkünse birden fazla işleve sahip olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Vanlife’de İhtiyaçlar ve Temini

İhtiyaçların başlıcası bir buzdolabı, elbette lüks evlerimizdeki gibi iki kapalı koca buzdolaplarından bahsetmiyorum. Yiyecekleri muhafaza edecek mini tezgah altı bir buzdolabı gayet iş görür. Sadece yaz aylarında seyahat etmeyenler içinse araç motoruna bağlı olmayan bir ısıtıcı oldukça gerekli ihtiyaçlardan bir başkası. Duş- tuvalet seti, uzun yolculuklar için en temel ihtiyaçlardan biri bu aslında. Yemekleri pişirmek için karavan tipi mutfak ocağı da minibüsünüzde mutlaka olması gerekenler arasında. Peki, bu kadar elektrikli alet varken ben bu elektriği nereden bulacağım diye soruyorsanız. Vanlife’ın asıl sırrı burada çünkü kendi elektriğinizi kendiniz üreteceksiniz böylece hem ürettiğiniz kadar harcayacak hem de doğaya zarar vermeden enerji elde edeceksiniz. Bunun için gerekli olanlarsa güneş panelleri ve rüzgar türbinleri. Bu iki muhteşem sistem sayesinde bir yere bağlı kalmadan özgürce seyahat edebilecek seyahat ederken de kendinize yetecek enerjinizi ürete bileceksiniz.

Vanlife’in Size Kattıkları

Vanlife sizi lüks yaşamınızdan uzaklaştırarak musluğu açtığınızda gelen suyun rahatlığını elinizden alacak ve taşıma su ile bir hayat sürmenizi sağlayacak bir yaşam felsefesi. Belki de böylelikle suyun değerini daha iyi anlayacak eskiden yaptığınız israfları artık yapmayacaksınız. Duş ve tuvalette biriken atık suları da kendinizin temizlemek zorunda olması her gün farklı bir manzaraya uyanmanın güzelliğini gölgeleyen durumlar arasında. Ama olsun yeni göreceğiniz ve keşfedeceğiniz yerler size yaşayacağınız tüm bu kötü deneyimleri unutturacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir