GENEL

Rahat Bir Kamp Nasıl Yapılır? Merak Edilenler

Rahat Bir Kamp Nasıl Yapılır?

Kamp yapmak pek çok insanın hayalidir. Özellikle Amerikan filmlerindeki kamp temalı gençlik filmleri insanları heyecanlandırmakta ve daha da özendirmektedir. Kampa hiç gitmemiş olanlar için filmden görülen kadar olan kampçılık macera sevenler içinse tam bir tutkudur. Kampa gitmeden önce bilinmesi gereken en temel şey ev rahatlığında bir ortam olmayacağıdır. Bu sebeple bunu bilerek yola çıkmalısınız. Rahat tuvalet, banyo ortamı yoktur ve dilediğiniz yemekleri yiyemezsiniz. Uykuda da yatağınızın rahatlığını bulamazsınız bu sebeple tüm bunları düşünüp ona göre kamp için hazırlık yapmaya başlamalısınız. Peki, ben bunları göze aldım kamptan korkmuyorum o benden korksun diyenlerin rahat bir kamp hakkında bilmesi gerekenler nelerdir?

Kamp İçin En Önemli Husus Çadırdır Unutmayın

Önemli hususların başında çadır gelir çünkü barınma ihtiyacınızı karşılayacak temel nesne çadırdır. Çadır seçilirken mevsime uygun bir seçim yapılmalıdır. İyi bir çadır seçimiyle rüzgâr, yağmur gibi hava olaylarında acaba da kalmadan rahatça uyuyabileceğinizi bilmelisiniz. Çadır altlığı da en az çadır seçimi kadar önemlidir. Ancak bu hususta çadır altlığının çadırınızla aynı ölçüde olması gerekir bunun sebebi ise yağmur yağması durumunda suyun çadır altlığında birikmesinin önlemesidir. Kamp çadırı seçerken çadırda kalacak kişi sayısı dikkate alınmalı ve çadırın genişliği ona göre seçilmelidir. Daracık bir çadırda üç kişi balık istifi kalmak istemezseniz tabi.

Seçimlerinizi Doğru ve İsabetli Yapmalısınız

Rahat bir kamp için çadırı nemden arındırmalısınız mevsim fark etmeksizin bu yapmanız gereken önemli bir ritüeldir. Çadırın tüm havalandırmalarını açarak içeride biriken nemin dışarı çıkmasını sağlamalısınız. Çadır kadar çadırın kurulacağı yerde önemlidir. Uzun süre kamp yapmayı düşünüyorsanız su kaynağına yakın bir yer tercih etmelisiniz. Ayrıca çadırınızı kuracağınız alanın düz bir zemin olmasına özen göstermelisiniz.

Rahat bir kamp için üçüncü önemli unsur ise kamp çantası seçimidir. Kamp çantası sizin bütün yükünüzü taşıyacaktır ancak unutmayın sizde onu taşıyacaksınız bu sebeple her türlü hava koşullarına uyum sağlayabilen ve vücut destekli olan kamp çantaları seçmelisiniz. Kamp için önemli beşinci husus ise uyku tulumu seçimidir. Uyku tulumu seçiminde de dikkat edilmesi gereken mevsime uygunluktur. Kış için kullanılan uyku tulumu ile yaz için kullanılan uykumu tulumu aynı özelliklere sahip değildir. Uyku tulumu içerisinde yapılmaması gereken en temel hata kafanın tulum içerisinde kalarak uyunmasıdır. Bu durum tulumun içerisinde nem yaratacak ve bu nemde sizin üşümeni sebep olacaktır bu sebeple başınız tulumdan dışarıda uyumalısınız.

Kampta Her Hareketinizin Sonuçlarını Düşünmelisiniz

Rahat bir kamp için altıncı dikkat edilecek husus ısınmadır. Isınma için sıcak su torbasını sıcak su ile doldurup havlu gibi bir eşyanıza sararak tulumun içerisine koyup uyuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra tulum iyi bir sıcaklık koruma aracıdır. Nemli eşyalarınızı havlu benzeri bir şeye sarıp tulumunuzun içine atarak kolayca kurumalarını sağlayabilirsiniz. Yedinci husus ise kampta tuvalettir.  Özel kamp alanlarındaysanız sorun yok tuvalet vardır ancak vahşi doğada tuvalet in çeşitli hususlara dikkat edilmelidir. Tuvalet yapacağınız yeri iyi belirlemeli ve kamp alanınıza en az 60 metre mesafede bir alanı seçmelisiniz. Tuvaletin rüzgâra karşı konumu da tuvalet seçiminde dikkat edilmesi gereken başka bir husustur. Rahat bir kamp için sekizinci önemli nokta kampta yemek ihtiyacını karşılayacak kamp setidir. Bu setler alüminyumdan üretilmektedir ve set hainde satıldığından dolayı tüm ihtiyaçlarınıza hitap etmektedir. Çatal bıçak kaşık gibi küçük parçalar içinse hepsini bir arada tutan İsviçre çakısı benzerinde aparatları temin edebilirsiniz böylece sürekli kaybetme sorunun da önüne geçmiş olursunuz.

Ateş Kampın Olmazsa Olmazıdır, İyi Bir Alanda İyi Bir Ateş Yakabilirsiniz

Kampta beslenme dokuzuncu önemli noktadır. Çabuk bozulmayacak, reçel, çikolata, zeytin kaşar gibi hemen bozulmayan ürünleri kamp süreniz göre temin etmelisiniz. Bunun dışında akşam yemekleri içinse konserve ürünler, çabuk hazırlanan bardakta çorbalar, bardakta makarnalar müthiş bir çözümdür. Rahat bir kamp için onuncu önemli husus yağmurlu havalarda çakan şimşektir. Şimşekler ağaçlıklı alanlara düşerler bu sebeple çadırınıza sığınmamalı açık, ağaçlıklı olmayan alanda kendinizi koruma altına almalısınız. 11. Önemli husus ise yemek pişirmektir. Yemek pişirirken yemeği çadırınızdan en az 100 metre uzakta yapmalı ve orada tüketmelisiniz. Çünkü yemeğin kokusu bölgenin ev sahibi yabani hayvanları çekecektir. Rahat bir kamp için 12. Önemli husus ateş yakmaktır, ateş yakarken ateş yakacağınız alanı temizlemeli ve biraz derinleştirerek rüzgârda sönmesini engelleyebilirsiniz.

13. Husus ise stokçuluğu bırakıp hafifliğe önem vermektir. Gereksiz eşyalar ve fazla yedeklerden sakınmalı kalacağınız süreye göre bir çanta hazırlamalısınız unutmayın çanta yürüdükçe ağırlaşacaktır. Kamp yaparken 14. önemli husus acil durumlarda kullanılmak üzere bulundurulması gereken ilk yardım çantasıdır. Bunun içerisinde bulunan ürünlerin en elzem ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. 15. Özellik ise hijyendir. Kamp şartlarında olabildiğince hijyeni sağlamaya çalışın bunun için en kolay yol ise ıslak mendildir. Mutlaka kamp çantanızda olması gerekir ve tabi ki çöplerinizi atacağınız bir çöp torbası da olmazsa olamazlar arasınadır.

Kendi Önleminizi Alın İşi Şansa Bırakmayın
  1. Öneri ise yemek yapılan ekipmanların ve yiyecek olan torbaların yabani hayvanlardan korunması için bir poşete koyup kamp alanından uzak bir mesafede ağaçta muhafaza edilmesidir. Aksi taktirde davetsiz misafirler gelebilir. Rahat bir kamp için 17. Öneri ise doğadan bilmediğiniz ürünler tüketmemeniz gerektiği, doğadaki her şey birbiriyle benzer ne kadar emin olsanız da yediğiniz o düşündüğünüz şey olmayabilir bu sebeple botaniğe çok hakim değilseniz doğadaki bitkileri tüketmekten uzak durun. 18. Kamp önerisi ise kamp yaparken doğru arkadaş seçimidir. Daha önce böyle tecrübesi olmayan kişiler kamp arkadaşlığı için ne yazık ki pek uygun değildir, bu sebeple kampa karar vermeden şartları iyi anlatmalı veya anlamalısınız. 19. Öneri rahatına düşkün olanlar için geliyor. Yastık! Yastıksız uyuyamam ben horlarım diyenlerdenseniz şişme yastık tam size göre hem yer kaplamaz hem de rahatınızdan ödün vermezsiniz. Kamp için 20. Ve son öneri ise sabah çadırın dışında bıraktığınız ayakkabıları giymeden önce mutlaka sirkelemenizdir. Çünkü böcek, akrep, arı gibi minik dostlar ayakkabılarınızı kendine yuva yapabilir ve çeşitli zehirlenmelere sebep olabilir bu atlanmaması gereken önemli bir detaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir