GEZİLESİ YERLERTAVSİYETÜRKİYE

Türkiye’deki En İyi Karavan Kamp Alanları

Dalgaların sesi, kamp ateşinin çıtırtısı ve yıldızların altında uyuma keyfi… Karavan tatili yapmak istiyorsan bildiğin tatil tiplerini unut… Öyle yüzlerce yemek çeşidinin bir arada olduğu açık büfe seçeneği, büyük dev havuzlar ve lüks bir ortam yok. Ancak doğayla baş başa kalabileceğin, dilediğin yerde özgürce konaklayabileceğin bir tatil yapmak istiyorsan karavan tatili tam sana göre.

Günlüğü 300-450 TL arası fiyatlara kiralayabileceğin karavanla dilediğin yere gidebilirsin. 3,5 ton üzeri büyük karavanlara kadar sorun yok. Ancak bazı büyük boy karavanlar için D sınıfı ehliyet istenebileceğini hatırlatalım. Karavan kiralamadan önce kişi sayısı, yatak sayısı, büyüklüğü, ehliyet vs. ile ilgili tüm incelemeleri yapın. Elektrik, buzdolabı, plaj, güvenlik gibi beklentilerin varsa kamp alanlarını tercih etmelisin. Yollara dökülme vakti geldiyse eğer, yurdumuzdan en ünlü kamp alanlarına göz atıp plan yapmaya ne dersin?

1-Gökova1-Gökova

Gökova körfezi ve çevresinde çok sayıda kamp alanı var ancak en ünlülerinin başında Azmakbaşı Kamp alanı geliyor. Sadece karavan değil, çadır hatta bungalov konaklaması dahi yapabileceğiniz oldukça geniş ve birçok imkana sahip bir yer. Yeşille kucaklaşıp tertemiz denize girebileceğin şahane bir yer. Karavanın ya da çadırın yoksa kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsin. Burada karavan için kişi başı konaklama ücreti 50 TL’den başlıyor. Gökova Orman Kampı, Karya Beach Camping gibi yerler de tercih edilebilir.

2-Olympos (Antalya) 2-Olympos (Antalya) 

Türkiye’nin en ünlü ve eski kamp alanlarından biri olan Olympos Çıralı, yeşille Akdeniz’in buluştuğu şahane bir yer. Hem doğa hem de deniz tatili yapabilmek mümkün. Karavanla konaklayanlar için günlük 100 TL ücret alınıyor. Elektrik, buzdolabı, masa, sandalye, tuvalet, duş gibi hizmetleri mevcut. Antalya’da çok sayıda kamp alanı var. Ancak Demre’deki Andriake Camping de temiz, yeşillikler içinde konaklayabileceğin güzel bir yer. Kekova’da tekne turu yapmak, yüzmek ve yürüyüş yapmak için ideal bir yer. Günlük fiyatlar kişi başı 60 TL’den başlıyor.

3-Marmaris3-Marmaris

Kamp alanı çeşitliliğiyle ünlü bir başka sahil yöremiz de Marmaris. Marmaris ve çevresinde uzun yıllardır hizmet veren çok sayıda kamp alanı var. En ünlüsü Çubucak Orman Kampı. Karavan yeri ücreti 70 TL. Burada sincaplar, kuş cıvıltıları eşliğinde şahane bir karavan tatili yapabilirsin. Market, duş, elektrik tüm seçenekler var. Marmaris’te ayrıca İnbükü, Günnücek, Boncuk Kamping, Altınkum gibi yerler de tercih edilebilir.

4-Foça (İzmir)4-Foça (İzmir)

Ege’nin en şirin eski yazlık bölgelerinden Foça’da ücretli ücretsiz birçok kamp alanı var. En büyük alanlardan biri Kosova Kamping. Büyük bir plajı var, günlük ücreti 100 TL. Dilerseniz elektrik çekilebiliyor. Tuvalet, duş şezlong gibi hizmetleri mevcut. Foça’da ayrıca Sazlıca Kamp alanı, Acar Kamping ya da İngiliz Burnu tercih edilebilir.

5-Kabak Koyu (Fethiye)5-Kabak Koyu (Fethiye)

Akdeniz’in en güzel manzaralarında birini seyredebileceğin tek bir yer seçme hakkın olsa herhalde Kabak koyu zirveye oynar. Bakir kalabilmiş yeşil örtüyle kaplı bu koyda güzel yürüyüşler de yapabilirsin. Yoga kamplarının de en popüler adresi Kabak Koyu’na Faralya Köyü’nden ulaşılabilir. İster manzarayı seyredebileceğin bir yerde istersen de deniz kenarı bir noktada kamp yapmak mümkün.

6-Salda Gölü6-Salda Gölü

Son yılların en popüler adreslerinden Salda Gölü, Maldivler’i aratmayacak beyaz kumuyla cezbedici bir kamp alanı. Gölü çevreleyen bembeyaz kumlar, uçuş bucaksız göl manzarası, burayı diğer kamp alanlarından ayırıyor. Geceleri serin olacağı için ağaçlıklı bir alanı tercih etmek daha doğru olabilir. Gölün etrafında su yılanlarına dikkat. Buraya en yakın yerleşim alanı Yeşilova. Temel ihtiyaçlar için buraya gidilebilir. Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan Salda Gölü’nde unutulmaz bir karavan tatili yapabilirsin. Belediye Kamp alanı ya da Doğanbaba Plajı en ünlü yerlerinden.

7-Gökçeada7-Gökçeada

Su altı dalışı, kitesurf ya da windsurf yapmak isteyenler için Gökçeada şahane bir tercih. Kefalos en popüler kamp alanlarından. Yine de zevkine uygun olarak farklı yerleri tercih edebilirsin. Adanın buram buram kekik kokan yollarında özgürce yol alıp, tarih ve doğanın iç içe geçtiği güzellikteki köylerini keşfedebilirsin. Bir zamanlar Türkiye’nin en büyük köyü olan Dereköy, Zeytinliköyü gibi köylerde Rum mimarisinin taş yapıları eşliğinde güzel lezzetler de tadabilirsin. Sörf yapmayacaksan Yıldızköy kamp alanını da tercih edebilirsin. Kişi başı 40 TL konaklama ücreti alınıyor.

8-Borçka-Karagöl (Artvin)8-Borçka-Karagöl (Artvin)

Manzarası, oksijeni ve barındırdığı bitki örtüsüyle dünyanın en özel köşelerinden biri olan Borçka’da doğayla tam olarak uyumlu güzel bir kamp tatili yapmak mümkün. Tuvalet, restoran, duş vs. kamp alanında ihtiyacın olan her şeyi bulabilirsin. Bu tabiat parkında yapacağın uzun yürüyüşlerde unutamayacağın manzaralara eşlik edebilirsin.

9-Kapadokya9-Kapadokya

Karavanla rotanı biraz daha kültürel bir yöreye sürmek istersen dünyanın ender köşelerinden biri olan Kapadokya’ya doğru yol alabilirsin. Bu bölgedeki en ünlü kamp alanı Kaya Kamping. Havuzu bile bulunan Kaya Camping’de sabahları güne balon turlarının eşsiz manzarasını izleyerek uyanabilirsin. Kişi başı 55 TL ücret alınıyor.

10-Yedigöller10-Yedigöller

Sonbaharın en güzel fotoğraflarını çekebileceğin adreslerin başında Bolu Yedigöller geliyor. Çünkü burada doğanın bin bir rengini görmek mümkün. Yedigöller Milli Parkı içinde kamp alanı bulunuyor. Ama bölgede karavanını alıp gezebileceğin çok güzel doğa harikası yerler de var. Abant, Gölcük, Akkaya gibi yerleri de gezip çevresinde konaklayabilirsin.

Not: Fiyatlarda değişkenlik olabilir. Konaklama yapmadan önce yer ve fiyat bilgisi hakkında bilgi almanı öneririz.

Kaynak: https://www.enuygun.com/bilgi/turkiye-nin-en-guzel-10-karavan-kampi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir