GEZİLESİ YERLERTÜRKİYE

Bodrum Gümüşlük

Gümüşlük’te Ne Yenir ?

Bodrum’un en sakin ve cennet köşelerinden birisi olan Gümüşlük, hala bakirliğini korumaya devam ediyor. Yeşilin ve mavinin her tonunu yakından keşfedeceğiniz Gümüşlük, sevdiklerinizle huzurlu bir tatil yapmak için biçilmiş kaftan. Gün batımında daha bir şirin görünüm alan Gümüşlük’te yapılabilecek onlarca aktivite bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin genel olarak mezelerini ve balıklarını takmak için geldiği Gümüşlük’te rakı – balık ikilisi en çok tercih edilen aktivitelerden birisidir. “Gümüşlük’te gezilecek yerler, Gümüşlük’te ne yenir, Gümüşlük’te nerede kalınır” gibi tüm konuları sizler için derledik. Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Bodrum Gümüşlük Hakkında

Bodrum’da şüphesiz en güzel gün batımını seyredebileceğiniz ve en lezzetli mezelerini tadabileceğiniz restaurantlara ev sahipliği yapan Gümüşlük’te zaman çok yavaş akıyor. Romantik bir akşam yemeği düşünüyorsanız Gümüşlük ilk alternatifiniz olabilir. Günümüzde çivi çakmanın bile yasak olduğu Gümüşlük, hala köy hayatını buram buram hissettiriyor. Adımınızı atar atmaz doğa ve tarihinin etkisi altına girdiğiniz bu şirin kasabada çevredeki birçok doğal güzelliğe yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yeşilin ve mavinin binbir tonunu görebileceğiniz Gümüşlük sizleri bekliyor. Hem mezelerini, hem balıklarını, hem tarihini hem de doğal güzelliklerini keşfetmek oldukça keyif verecektir.

Bodrum Gümüşlük Tarihi

Myndos kenti, Bodrum Yarımadası’nın en batı kısmında Bozdağ’ın eteklerine M.Ö. 640 yılında Lelegler tarafından kurulmuştır. Daha sonra Halikarnas Kralı Maussollos liderliğinde en önemli dönemini yaşamıştır. Myndos’un kelime anlamı ise “Ana Tanrıçaya Tapınmak” olarak bilinir. 1975 yılında arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen Gümüşlük’te yapılaşmaya izin verilmediği için hala doğallığını korumakta ve yeşilin, mavinin her tonunu bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca eski yıllarda yaşanan büyük depremlerde şehrin bir kısmı su altında bir kısmı da toprak altında kalmış ve bu nedenle batık şehir olarak anılmıştır. Hatta Gümüşlük sahilinde bulunan Tavşan Adası’na batık şehrin kalıntıları üzerinden yürüyerek ulaşılmaktadır.

Gümüşlük Ulaşım – Nasıl Gidilir?

Gümüşlük; Bodrum merkeze 21 km, Turgutreis’e 7 km, Yalıkavak’a 11 km, Milas-Bodrum Havalimanı’na 55 km ve Muğla merkeze ise 144 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gümüşlük’ün yolları oldukça kolaydır ve tüm araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Gümüşlük’te Ne Yenir, Yeme İçme

Gündüz oldukça sakin olan Gümüşlük’te gün batımına yakın tüm mekanlar dolmakta ve mezeler masalarda yerini almaktadır. Onlarca mezeyi tadabileceğiniz restoranlarda taze balıkları isteğinize göre seçebilir ve hemen pişirtebilirsiniz. Bize göre Gümüşlük’ün en hoş mekanlarından birisi olan Mimoza’nın mezelerini ve deniz ürünlerini tatma fırsatı bulduk. Ahtapot bacağı, kalamar, karides, çupra, orfoz ve birbirinden lezzetli mezeleri deneyimledik. Bizden tam puan aldı. Gümüşlük’te denize sıfır restoranda romantik bir akşam yemeği düşünüyorsanız sahilin en sonundaki Mimoza’yı tercih edebilirsiniz.

Gümüşlük’te Konaklama

Gümüşlük’te otel, kamping ve apart gibi birden fazla konaklama seçeneği bulunuyor. Biz tercihimizi Bodrum Masalı Camping’ten yana kullandık. Dilerseniz işletmenin çadırlarıyla dilerseniz kendi çadırınızla kamp yapabilirsiniz. Ortak kullanım duş, tuvalet ve mutfağı bulunuyor, oldukça keyifli ve doğayla iç içe bir ortam.

Ayrıca yürüyerek ulaşabileceğiniz koylarda kendi çadırınızı kurabilirsiniz. Sahilin en son kısmında da ormanlığın bittiği bölgede kamp çadırı kuranları gördük ve sorunsuz bir şekilde çevreyi kirletmeden kamp yapabilirsiniz.

Gümüşlük’te Neler Yapılır?

  • Günbatımında romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
  • Bayrak tepesine yürüyerek Gümüşlük manzarasını ve günbatımını izleyebilirsiniz.
  • Şampanya Koyu’nun berrak suyunda yüzebilirsiniz.
  • Tavşan Adası’na Myndos antik kentinin kalıntıları üzerinden denizden yürüyebilirsiniz.
  • Yel değirmenlerini ziyaret edebilirsiniz.
  • Myndos Antik Kenti’ni gezebilirsiniz.
  • Sahil bol bol yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz.
  • Tekne kiralayarak tekne turu yapabilir ve balık tutabilirsiniz.

Gümüşlük Gezi Rehberi blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Gümüşlük’te gezilecek yerler hakkında eklemek istediklerinizi YORUM GÖNDER kısmından iletmeyi unutmayın. Doğayla ve sağlıcakla kalın. Keyifli ve huzurlu bir Gümüşlük tatili diliyoruz.

Kaynak: https://www.kampyerleri.org/bodrum-gumusluk-gezi-rehberi-gumuslukte-ne-yenir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir