TAVSİYETÜRKİYE

Karavanda ısınma.

Karavanımızda nasıl ısı sağlarım? Karavan da çok üşüyorum, Hangi ısıtıcıya ihtiyacım var ? Tüm ısıtıcılar karavan sistemine aynı ihtiyacı karşılar mı ? gibi karşılaştığımız bu ana sorulara cevap ararken tüm bu sorulara karşılık ekonomik ve sorunsuz bir sisteme dikkat çekmek istiyorum.

Karavan yapımınıda en çok karşımıza çıkan başlıca sorunlardan birtanesi’de karavanda ısı konusu. Oldukca geniş bir konu olan araç içi ısıtıcılar ( ortam ısıtıcısı ) ısıtıcının fiyatı , kurulum ücretleri , bakım kolaylıkları , Isıtıcıyı kullanım tarzı (ortam ısıtıcı mı su ısıtıcı mı), yakıt fiyatları , ısı değerleri , yüksek rakkımlarda çalışıyor mu çalışmıyor mu ? gibi sorularınıda ardından getiriyor.

3 tip ısınma sistemi olarak sınıflandırmak gerekirse
1 dizel ısıtıcılar
2 elektrikli ısıtıcılar
3 gazlı ısıtıcılar

Yukarıda bahsetmiş olduğum 3 tip ısıtıcılardan 1. olan dizel ısıtıcıları bugün sizlerle paylaşacağım.
Daha öncede paylaşmış olduğum ve kampvekaravantr instagram da yer vermiş olduğum yerli malı üreticilerinden Jova Heater firması tüm bu sorulara karşılık cevap vermektedir. Piyasada bulunan bilindik yabancı markaların aksine yerli malının ülkemizde faliyette olup karavan yapımında çok tercih edilen ısıtıcı sistemleri arasınada yerini almaktadır. Dizel yakıt ile çalışan ortam temiz havayı içine çekerek ısıtıp yaşama alanına gönderen bir çalışma prensibi vardır. Çalışma prensibi açısından kuru ve sulu tip olmak üzere 2 ye ayrılan ısınma sistemlerinde yoğunlukla tercih edilen dizel ısıtıcı kuru tiptir.
Peki bu kuru tip dizel ısıtıcı nedir ? Nasıl Çalışır ?
Araç motorundan tamamen bağımsız olan ısıtıcı yanma, havasını yakıt tankından veya başka bir yakıt tankından aldığı yakıtla karıştırarak yanma odasına seramik buji ile ateşler. Yanma sonucunda ortaya çıkan ısı kazanı ısıtır ve dışarıdan veya kabin içinden alınan temiz hava bu kazanın dışı ile temas ettiğinde ısınarak kabin içine veya ihtiyac duyulan bölüme sıcak olarak üfleme motoru ile üfler.

Detaylı bilgi ;

JOVA N 60 BİLGİ


ISITICIJOVA N-60 DİZEL
ECE Tip Numarası (ECE R10)E24*10R05/01*2477*00
ECE Tip Numarası (ECE R12)E24*122R00/03*0036*00
Isıtma Gücü (kW)6.0
Max.Yakıt Tüketimi (l/h)0.6
Nominal gerilim (V)12/24
Nominal güç tüketimi [W]72
YakıtDizel / Biyodizel
Isiticidan geçen hava miktari (Maxm3/h)230
Çalışma sıcaklıkları (c)-40 ila +40
Ürün ölçüsü (Boy x Genişlik x Yükseklik mm)435x164x173
Ürün ağırlığı (kg)6.390


Bu konu ile alakalı daha fazla detay öğrenmek ve bilgi almak isterseniz https://www.jovaheater.com/ internet sitesini ziyaret edebilir konu hakkında ve yerli üretim konusunda’da yeterli bilgiler edinebilirsiniz.
ilerleyen günlerde 3 tip bahsetmiş olduğum ısınma sistemleri ile alakalı yazıma devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir