GEZİLESİ YERLERTAVSİYETÜRKİYE

Kızıldağ Milli Parkı kamp ve gezi rehberi

Kızıldağ Milli Parkı, Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde bulunan ve Türkiye için çok önemli bir rol oynayan milli parklardan birisidir. Kızıldağ Milli Parkı’nda kamp alanları, piknik alanları ve ahşap evler bulunmaktadır.

Kızıldağ’da genellikle çadır ve ahşap evlerde konaklama yapılıyor. Kızıldağ’a giriş ücreti araçlar için 5 TL’dir. Ahşap evlerden konaklamak isteyenlerin kişi başı tek geceliğine 50 TL ödeme yapması gerekiyor. Kamp yapmak isteyenler ise çadırlar için tek geceliğine 10 TL ödeme yapıyor.

Bizde kampyerleri.org olarak çadırda konakladık. Türkiye’de mavi sedir ağaçlarının bulunduğu tek ormanın bulunduğu tek bölge Kızıldağ Milli Parkı’ymış.

Buna ek olarak Kızıldağ’da bulunan ağaç türleri; sedir, karaçam, meşe ve ardıç olarak bilinmektedir.  Oksijenin bol olmasıyla birlikte solunum yetmezliği çeken hastaların 21 günde bu ormanlarda iyileştiği belirtiliyor. Buna ek olarak Kızıldağ’da bulunan ağaç türleri; sedir, karaçam, meşe ve ardıç olarak bilinmektedir.

KIZILDAĞ MİLLİ PARKI’NA NASIL GİDİLİR?

Kızıldağ Milli Parkı, Isparta merkezden 120 kilometre, Şarkikaraağaç ilçesinden ise 5 kilometre uzaklıktadır. Kızıldağ Milli Parkı’na ulaşmak için araçla aşağıda çizmiş olduğumuz rotayı takip edebilirsiniz.

Ayrıca sizde bizim gibi otostop tercih ederseniz sabrınızı hiçbir zaman kaybetmeyin  Biz Isparta’dan Eğirdir’e kadar otostopla gittik. Daha sonra ise Eğirdir’den Şarkikaraağaç’a kadar otostopla geldik ve ilçeden de Kızıldağ’a çıkan başka bir araçla yine aynı şekilde otostopla vardık.

KIZILDAĞ MİLLİ PARKI’NDA KAMP YERLERİ

Kızıldağ’da çadır kurmak için 10 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca kamp alanlarında elektrik kullanabilirsiniz. Bazı kamp alanlarında ateş yapmak yasakken birçok alandaki taş ocaklarda yemeklerinizi gönül rahatlığıyla pişirebilir, çayınızı demleyip afiyetle yudumlayabilirsiniz.

Kızıldağ Milli Parkı’nda kamp yapacaksanız bekçi Ramazan Amca’yı mutlaka ziyaret edin ve çaya davet edin. Çünkü hoşsohbet ve canayakın bir amcamız. Size mutlaka yardımcı olacaktır 

Ayrıca Kızıldağ Milli Parkı’nda keşfedilecek birçok nokta yer almaktadır. Kızıldağ’ın yüksekliği 1342 metre olarak bilinmektedir. Kızıldağ flora bakımından oldukça zengin olup, bünyesinde çakal, sansar, tilki, kurt, baykuş, akbaba, doğan, şahin gibi hayvanları barındırmaktadır. Kızıldağ aynı zamanda eteklerinde Pınargözü Mağarası’nı da bulundurmaktadır.

Kaynak : https://www.kampyerleri.org/kizildag-milli-parki-kamp-gezi-rehberi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir