GENEL

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sırt çantası farklı işlevler için kullanılabilir. Önceden çok fazla kamp çantası çeşidi yokken şimdilerde her markanın en az bir sırt çantası modeli var. Özellikle kamp yapmak ve doğa yürüyüşlerine çıkmak adına üretilen sırt çantaları öncekilere göre çok işlevli. Bu nedenle kamp için sıradan bir sırt çantası seçmek doğru olmaz. Kamp çantası seçerken dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta vardır. Bu püf noktaları kısaca ele alacak olursak; hafiflik, kolay taşınabilirlik, su geçirmeme özelliği, kolay taşınabilirlik, sağlamlık ve bütçesi düşük olanlar için uygun fiyat seçeneğidir. Sırt çantaları genel anlamda dörde ayrılır; tekerlekli sırt çantaları, günlük sırt çantaları, seyahat sırt çantaları, kamp ve tırmanış çantaları.

Seyahat sırt çantaları şehir içinde yürüyebileceğiniz seyahatler için tercih edilir. Günlük sırt çantaları okula, işe bulunduğunuz şehir içinde ufak bir geziye giderken tercih edilir. Tekerlekli sırt çantaları da çok fazla sırtında yük taşıyamayan insanlar içindir. Son olarak kamp ve tırmanış sırt çantaları hacim olarak içine çadır, mat ve uyku tulumu gibi eşyaların sığabileceği büyüklükte ve rahatlıkta çantalardır.

Kamp Çantası Seçerken Püf Noktalar

Sırt çantanızı almadan önce kayış kısımlarının ayarlanabilir olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede çantayı boyunuza göre ayarlayabilirsiniz. Bu sayede de daha kolay taşırsınız. Bel boşluğunuzun doğru oturması ve sırtınızda ortopedik yaslamanın da uygun denk gelmesi sırt çantasında aranan özelliklerdir. Dağ yürüyüşleri ve kamp ortamında sırt çantası kullanmanın nedenlerinden biri bu çantaların diğer çantalara göre daha kolay taşınıyor olmalarıdır. Sırt çantaları diğer çantalara oranla sırt ağrısını kişiye hissettirmez. Eğer sırtınıza binen yükü dağıtmak istiyorsanız kalın kayışlı sırt çantası tercih etmelisiniz. kalın kayışlı çantayı aldıktan sonra çantanızı takarken mutlaka kayışların eşit olduğuna bakın. Yoksa omuzlarınıza binen yük eşit olarak dağılmaz.

Çantanızı seçerken taşırken hafif, kullanışlı, omuz askıları sağlam, bel kemeri rahat ve yumuşak olmalı. Ayrıca her insanın boyuna ve kilosuna göre taşıyabileceği yük farklıdır. Bu nedenle her insan kendi vücuduna göre büyüklükteki sırt çantası almalıdır. Bir sırt çantası almadan önce içi boşken çantanın ağırlığını elinizle tartın. Eğer çanta içi boşken bile ağır geliyorsa bu çanta size kolaylık değil zorluk çıkarır. Eğer dağ tırmanışı, orman yürüyüşü, kamp aktivitesi gibi işlemler için sırt çantası alacaksanız mutlaka sırt çantanızın belinde kemer olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Sırt çantanız belinizi kavrarsa taşıması ve yürümesi daha kolay olur.

Seyahat Çantası Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çok fazla eşyanız varsa mutlaka çantanızın çok gözlü ve cepli olmasına dikkat edin. Çantanın dışında küçük fermuarlı cepler olması sık kullanacağınız eşyaları buralara koymanızı sağlar. Böylece her seferinde büyük çantayı açıp içinde eşya aramak zorunda kalmazsınız. Çantayı almadan önce fermuarları kapatıp açarsanız dayanıklılığını ölçebilirsiniz. Takılan fermuar varsa o çantayı bırakmalısınız. Çünkü takılan fermuarlar sizin işinizi kolaylaştırmayıp zorlaştırır. Sırt çantaları genellikle litrelik şekilde satılır. Örneğin 50 litre sırt çantası da vardır 100 litre sırt çantası da vardır. Eğer 1.60-1.65 boylarında 55 kilo civarlarında tipik bir Türk kadınıysanız 40 litrelik bir çantayı taşıyabilirsiniz. Fakat daha fazlası olmaz, size ağır gelecektir. Boyunuz uzunsa ve beden ölçüleriniz genişse 100 litreye kadar çanta taşımanız mümkündür. Bu çantaların fiyatları litreler arttıkça artar. Ayrıca kaliteli bir kamp çantası almak istiyorsanız da en az 200 lirayı gözden çıkarmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir