GENEL

Karavan Dizaynı Karavan Malzemeleri Hakkında

Karavan, Karavan Dizaynı Karavan Malzemeleri Hakkında

Karavan pek çok insan için özgürlüğü simgeleyen bir araçtır. Hemen hepimizin her şeyi bırakıp bir karavanla Türkiye ya da dünya turu hayali kurduğumuz zamanlar olmuştur. Yerleşik yaşamın lüks ve konforundan uzak olsa da karavan içerisinde de şartlar el verdiğince konforlu bir mekân yaratmak mümkündür. Peki, karavan nasıl dizayn edilmelidir? Bir karavanda olması gerekenler, karavan malzemeleri nelerdir?

Tekerlekli Eviniz İçin Gerekli Eşyalar

Karavanlar tekerlekli evlerdir bu sebeple evde ihtiyaç duyduğunuz pek çok temel şeye karavanda da ihtiyaç duyacaksınız. Fazla aşırıya kaçmadan; yatak, yorgan yastık, nevresim, battaniye, çarşaf, havlu gibi malzemeler karavanınızın kapasitesine göre mutlaka bulunması gereken eşyalar arasındadır. Karavanın büyük ya da küçük olması bu ihtiyaçların çeşidini değil miktarını azaltmada etkili olmaktadır. Karavanlar sizin tekerlekli evlerinizdir bu sebeple nasıl mutfak bir evin olmazsa olmazıysa karavanda da mini bir mutfak olmazsa olmazdır. Karavanda kullanım anı dardır bu sebeple eşyaların fazla işlevsel olmasına dikkat edilmelidir. Küçük bir ocak, ocağın altında konumlandırabileceğiniz mini bir buzdolabı, mutfak eşyalarınızı konumlandırmak için gerekli dolap gözleri, evye ve evyeye bağlı batarya mini mutfağınız için yeterli karavan malzemeleri arasında yer alır.

Su ve Elektrik Detaylarına Önem Verin

Banyo ve tuvalette karavanda bulunması gereken detaylardandır özellikle uzun yolculuk planlanıyorsa bunlara ihtiyacınız olacaktır ancak kaset tuvalet karavanlar için daha idealdir çünkü atık deposu karavana dışarıdan takılmaktadır. Tabi duş, tuvalet gibi hijyenik ihtiyaçların karşılanması içinde karavanın büyüklüğüne uygun bir su deposu ve buna bağlı sıcak suyun da olması gerekmektedir. Karavan malzemeleri arasında yer alabilecek bir başkası ise elektrikli aletlerdir. Elektrikli aletler aracın aküsüyle çalışabileceği gibi karavan konaklama yerlerinden alınan elektrikle de çalıştırılabilmektedir. Ancak gerek yok ben kendi elektriğimi kendim üretirim diyorsanız güneş ve rüzgâr panellerine ihtiyacınız olacak demektir. Anca yine de kamp yerlerinde karavanınıza elektrik çekmek istiyorsanız üç fazlı ve hava koşullarına uygun uzun bir uzatma kablosu mutlaka karavanınızda olmalıdır. Elektrik ihtiyacını aküyle gidereceklerse mutlaka yanında yedek akü bulundurmalıdır.

Karavanın Dışında İhtiyaç Duyacaklarınızı Göz Ardı Etmeyin

Karavanın iç dizaynında temel ihtiyaçlar yukarıda bahsedildiği gibi olsa da bunlar kişinin kendi konfor anlayışına göre arttırılabilmektedir. Karavan malzemeleri iç mekân kadar dış mekânda da önemlidir. Bunlara bakmak gerekirse temiz su deposuna su doldurabilmek için yeterli uzunlukta hortum mevcut olmalıdır. Karavanın önünde oturmak ve manzaraya karış keyif yapmak için karavana monte olan ve açılıp kapanabilen tenteler, katlanabilen kamp sandalyeleri ve masaları da karavan malzemeleri arasında olmazsa olmazdır. Karavanın içini aydınlatmakta olduğu gibi dışını aydınlatmak içinde gerekli elektrik kablosu, ampuller ve uzamalarda mutlaka yanınızda olmalıdır. Bunun yanı sıra her karavan yolculuğunda yaşanabilecek lastik patlama v.s gibi durumlar için alet çantası, stepne, kriko, yangın söndürme tüpü, ilk yardım çantası gibi temel malzemelerde karavan malzemeleri arasında yer almalıdır.

Kötü Sürprizlere Karşı Hazırlıklı Olun

Karavanda mutlaka bir ecza dolabı bulundurmanız gerekmektedir. Özellikle sürekli kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa her ihtimale kaşı bunların yedeklerini de bulundurmanız gerekmektedir. Basit bir ilkyardım dikiş kiti de yanınızda olmalıdır. Karavanla yolculuk he zaman planladığınız gibi gitmeyebilir ve kimi zaman rotanızdan çıkabilirsiniz böyle durumlarla karşılaştığınızda ihtiyacınız olacak, el feneri, yedek pil, düdük telsiz, yedek batarya gibi ürünlerde mutlaka kamp malzemeleri arasında yanınızda yer almalıdır. Bu temel şeyler dışındaki tüm malzemeleri kendini ekonomik ve ihtiyaç durumunuza göre temin edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir