GENEL

Kamp Yemeği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Yemeği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havaların ısınmaya başladığı bahar ve yaz ayları, kısa bir süreliğine de olsa doğa ile bütünleşip sakinlik arayanlara kamp etkinliklerini oldukça davetkâr bir hale getirir. Elbette şehrin konforundan uzak geçirilecek birkaç gün fikri rahatlatıcı olsa da bazı konularda hazırlıksız olmak, beklenmedik zorlukları da beraberinde getirebilir. Özellikle de kamp için yiyecek seçimi yaparken doğru kararlar vermemeniz, yemek hizmeti olmayan kamp alanlarında bazı sıkıntılar yaşamanıza sebep olabilir. İşte kamp yaparken yanınızda olması gereken pratik yiyeceklerin listesi ve dikkat etmeniz gerekenler.

Yiyecek seçiminde mevsim şartlarını göz önünde bulundurun

Kamp her zaman sıcak aylarda yapılmayabilir. Kış aylarında da kamp yapmak biraz daha hazırlık gerektirse de yiyecek açısından bazen daha avantajlıdır. Bu avantajlardan en önemlisi ise kuşkusuz soğuk havaların yiyecekler için doğal bir buzdolabı görevi görüyor olması. Kamp yapmak yorucu bir iş olduğu için proteinli; yani kamp için yiyecek seçimi yaparken size enerji verecek ürünleri tüketmeniz gerekir. Et, balık, tavuk, peynir, yumurta gibi bu ürünlerin çabuk bozulma olasılığı olduğu için kış aylarında bu tarz yiyecekler daha avantajlı olur. Sıcak aylarda ise bu ürünlerin paket halini alabilirsiniz fakat uzun süreli kullanımlarda tavsiye edilmez.

Paketlenmiş gıdalar ile yemek hazırlama süresini kısaltın

Karbonhidrat ve protein değeri yüksek olan besinler enerjini besleyerek sizi ayakta tutacaktır. Bu yüzden paketlenmiş ve beş dakikada sıcak suda hazırlanabilen makarnalar ve erişteler kamp çantanızın başköşesinde yer almalıdır. Elbette bu ürünlerin evde yapılmış katkı maddesiz hali çok daha doyurucu ve sağlıklıdır. Fakat böyle bir kaynağım yok diyorsanız, kamp için yiyecek seçimi yaparken paket ürünleri öncelik yapmanızda fayda var. Bunun dışında konserve olan bezelye, fasulye, ton balığı gibi hazır gıdaları da kısa sürede hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz.

Tatlı atıştırmalıklar ile kan şekerinizi dengede tutun

Uzun yürüyüşler, kampçılığın vazgeçilmezlerinden ve çok keyifli olmasına rağmen oldukça da yorucu bir aktivite. Böyle zamanlarda ise şekerinizin düşmemesi için mutlaka yanınızda küçük çikolata paketlerinden bulundurmanız hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca kurutulmuş doğal meyveler de ihtiyacınız olan enerjiyi fazlasıyla edinebileceğiniz leziz kaynaklar arasındadır. Şu sıralar ise oldukça popüler olan pakt halindeki kuru meyveleri birçok yerde bulabilirsiniz.

Herkese lezzetli kamplar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir