HABERLER & İNCELEMELER

KARAVAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ!

Doğada olmak şüphesiz ki insana en iyi gelen şeylerden biri… Birçoğumuz pandemi ile birlikte doğanın önemini, doğayla yaşamanın insan ruhuna nasıl iyi geldiğini ve mutlak dönüşün doğa ile gerçekleşeceğini anlamış olduk. Çoğu insan doğaya yönelmenin bir yolunu buldu ya da bulmaya çalışıyor. 

2020 yılının başında başlayan pandemi, insanları kamp ve karavancılığa yönlendirdi. Malumunuz karavan satışları patladı…Bir çoğu kendi aracını karavan yaptı. Peki kimler kendisi için doğru karavanı buldu? Bunun kriteri neydi? Hala cesaret edip alamamış olanlar… Arkadaşının almasını bekleyip o meşhur cümleyi kurmak isteyenler: “Bir arkadaşımda da var.” Bir arkadaşınız da olan fakat sizde de olmasını istediğiniz o muhteşem karavanı alırken nelere dikkat edeceksiniz? Çekme karavan mı? Moto karavan mı?

Karavan seçiminde önemli olan şeyler neler? Bütçe mi öncelikli? Yoksa kalite mi? 750 kg altı mı yoksa üstü mü olmalı? Ruhsatlı mı? Ruhsatsız mı? Her şeyi bir kenara bırakıp doğrudan Avrupa karavan mı alalım? Umarız tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulmuş olursunuz.

Daha önce bir  karavanınız oldu mu?

Cevap evetse zaten tecrübelerinizden yola çıkarak bir çok konuya hakim olabilirsiniz. Hatta varsa geçmişteki hatalarınızı tekrarlamamış olmanız sizin için iyi bir tecrübe olacaktır. 

“Yıllar önce karavan sahibiydim. Uzun zamandır kullanmıyorum. Her şey çok değişmiş.” Diyebilirsiniz. O zaman size şöyle bir tavsiye verebiliriz. Daha önce aldığınız markadan memnunsanız büyük olasılıkla yine aynı markayla devam edeceksinizdir. Yok memnun değilseniz sizin için geçmişte olmasını istediğiniz ve karavanınızda olmayan yeni eklenmiş özellikte bir karavan almanız en doğru seçim olacaktır. Boyut, mutfak ve yatma alanı gibi birçok mevcutta sürekli kullandığınız şeyleri gözden geçirin ve kendinize yeni bir yol haritası çizin. Siz daha önce özgürleşmenin tadını almış eski bir karavancı olarak sizin için neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilirsiniz diye düşünüyoruz. 

Cevap hayırsa; İşte bu konuda size nereden başlamanız gerektiği konusunda iyi bir kılavuz olmak istediğimizi bilin. 

Genel olarak bütçemize uygun bir karavan seçimi herkes için önemli bir noktadır. Bütçemiz dahilinde belirlenmesi gereken en temel özellikler: Yatacak bir yer, yemek ihtiyacını  giderecek kadar mutfak donanımıdır. Su deposu ortalama 40-50 lt olması yeterlidir. Genelde küçük bir karavanla kamp tesisinde konaklayacaksanız çok fazla ayrıntıya gerek olmayacağı kanısındayız. Biz caretta1500 modeline bu şekilde karar verdik. Su ve elektrik kullanımı bizim için gayet yeterliydi. Güvenlik açısından kamp tesislerinde konaklamayı tercih ettiğimiz için büyük bir su deposuna ya da güneş paneline ihtiyaç duymadık. Ayrıca ilk kez karavan alıyorsanız, büyük ihtimalle küçük bir çekme karavanla başlayacaksınızdır. Daha önce bir araç arkasında herhangi bir şey çekmediyseniz küçük bir karavanla başlamak sürüş güvenliği açısından iyi bir deneyim olacaktır. 

“Caretta bize yetmez biz carettadan biraz büyük ama çok da büyük olmayan bir karavan istiyoruz.” Diyorsanız pandemi ile birlikte hayatımıza bu boyutta bir çok karavan girdi. Bu karavanlar 750 kg altı dediğimiz ruhsata bağlı olmayan istediğiniz gibi alıp satabileceğiniz karavanlardır. Bu tip karavanlardan bu yıl çok üretildi. Hatta genelde 3 ya da 4 kişilik ailelere uygun çekme karavan üreten firmalar siparişlere yetişemedi. Türkiye’nin önde gelen firmalarının yanısıra bir çok yeni firma da bu bağlamda yola koyulmuş oldu. Genel anlamda içeride vakit geçirmelik değil de temel ihtiyaçları halledebilmeye yönelik orta boyutta bir çok karavan var. Tam bu kısımda şu soruyu sormak gerekiyor. 4 mevsim bir karavana mı ihtiyacınız var? Kar kampları yapmak istiyor musunuz? Soğuk yağmur çamur da doğa da olmak mı istiyorsunuz? Yoksa güneşli günlerin tadını çıkartacak kadar haftasonu ve yıllık izinlerde sizi doğada memnun edecek bir karavan mı? Bu soruya olan yanıtınız aslında karavan tercihinizi etkiliyor. Farkettiğimiz kadarıyla ilkbahar, yaz ve sonbaharın güneşli günlerinde karavancılar genel olarak dışarda vakit geçiriyor. Hal böyle olunca içeride vakit geçireceğiniz bir karavan ihtiyacınız olmuyor. Sadece yatmak için kullanacağınız bir karavan işinizi görüyorsa bütçenizi aşmanın bir anlamı yok demektir. 750 kg altı orta boy denilen bir karavanda oturma alanı çift kişilik yatak boyutuna ulaşır. 2 adette ranza bulunur. 4 kişilik bir aile kısa tatillerini ya da yıllık izinleri rahatlıkla bu tip karavanda geçirebilir. Ayrıca kamp alanlarında değil de bakir yerlerde konaklayacaksanız orta boy karavanların da en büyük avantajlarından biri güneş paneli kullanımı için mevcut yerin olmasıdır.  Su deposunun ise ortalama 60 lt’nin üstüne çıkabiliyor olduğunu da bilmek gerek. Malum kampta su en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi…Eğer 750 kg altı karavana karar verirseniz yapmanız gereken arabanızın arkasına alıp gitmek olacaktır.  

Şimdi ise çok büyük ailelere yönelik ve yılın büyük bir çoğunluğunu doğada geçiren adeta ev konforunda karavan ihtiyacı olanlar için karavan seçecek olursak bu anlamda genel olarak yerli karavanlardan ziyade Türkiye’de artan talebe karşılık vermek için bayiliği olan Avrupa karavanlara yönelmeniz gerekecektir. Uzunluk ve genişlik sizin için artık önem kazanmıştır. Fakat şunu da unutmamalısınız ki 7 metreden büyük ve geniş karavan için dizel ve hatta belki de jeep statüsünde bir araba gerekecektir. Eğer böyle bir aracınız yoksa araba değiştirme masraflarını da göze almanız gerekir. Geniş aileye hitap edecek büyüklükte bir karavan, neredeyse ev konforunda olacaktır. Kendi kendine yetebilecek bir çok özelliği içinde barındıran büyük karavanlarda güneş paneli kullanımı çok daha profesyoneldir. Su depoları 100-200 lt arasındadır. Ayrıca atık su depoları da ek olarak bulunur. 750 kg üstü olan bu tip karavanların araba ruhsatı gibi ek ruhsatı olur. Alırken ve satarken noter huzurunda işlemde yaparsınız. Ayrıca her yıl muayeneye tabi tutulurlar.  Aracınızın bu tip karavanı çekip çekmeyeceğini anlamak için https://towcar.info/ adresinden arabanızı ve alacağınızın karavanı eşleştirip ayrıntıları görebilirsiniz. Bu sitenin en büyük avantajı verileri sayısal olarak sunmasıdır. 

Çekme karavanları özetleyecek olursak küçük, orta ve büyük şeklinde sınıflandırabiliriz. Gerek yatacak alan, gerek mutfak gerekse su deposu ve mevcut elektrik kullanımını göze alarak uygun bir karavana karar verebilirsiniz.  Sizde karavan yolcuğunuzda hangi boy ve konforda karavan istediğinize karar verdiyseniz çekme karavan meselesinden moto karavan isteyen doğa tutkunlarının dikkat etmesi gereken şeylere bakalım. 

“Çekme karavan küçük mü olsun? Büyük mü olsun?” derken bazılarımız tek parça olmaktan yana. Yolculuk kolaylığı ve  özgürce hareket edebilme meselesinden dolayı son yıllarda moto karavan kullanıcıları da bir hayli artmış durumda.

Moto karavanın en büyük avantajı istenilen yerde kamp yapmaya müsait olması. Güneş paneli, su deposu ve eşya depolama alanı olarak çok fazla alan sunmasıdır. Yaz kış vakit geçirebilirsiniz ayrıca ısıtma ve soğutma sistemlerini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Çekme karavan gibi sökme takma derdi yoktur. Tek parça olduğunuz için yeterli park alanına ulaşabilirsiniz.  Şunu bilmelisiniz ki bir aracı karavana çevirmek için aracın 5 yaşından büyük olması gerekir. Bu da km bakımından temiz bir araç bulmak, bakımlı bulmak derken sizler için bir çok soru işareti oluşturabilir. Aracınızı bulduktan sonra eğer siz aracınızı karavana dönüştüreceksiniz işten anlayan bir çok usta bulmanız gerekir. Elektrik ve su tesisatı ayrı ayrı uzmanlık gerektiren konular olduğundan maliyetler düşündüğünüzden fazla olabilir. Moto karavanla bir yerde konaklamak için yerleştikten sonra basit ihtiyaçlar için başka bir aracınız yoksa ihtiyaçlarınıza ulaşmanız zor olabilir. 

Genel olarak değerlendirecek olursak karavan seçimi neyi göze alıp alamadığınızla ilgili olabilir. Bizim kullanıcı olarak size tavsiyemiz bir anlık heves ve duygularınızla hareket etmek yerine realist bir şekilde değerlendirme yapmanız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermeniz olacaktır. Ne sıklıkta karavanla seyahat edeceğiniz, nerelerde konaklayacağınız gibi soruları kendinize sorup karar vermenizi tavsiye ederiz. Karavan hayatının en güzel yanlarından biri şehirlerde unutulan bir çok duyguyu açığa çıkarmasıdır. Yardımlaşma, komşu ilişkileri, yeni insanlarla tanışma gibi hayatınıza bir çok anlamda değer katan şeylerin doğal olarak yaşanıyor olmasıdır. Hiç tanımadığınız yan tarafınızda konaklayan bir aile ile akşam yemeğinizi birleştiriverirsiniz. Onda olmayan sizde, sizde olmayan onda oluverir. Doğa ile birlikte olmanın psikolojinize ve hayat enerjinize verdiği desteği de ekleyecek olursak karavan sahibi olmak paha biçilmezdir. Dileriz kendiniz için en doğru karavanı bulup yollara düşersiniz. Sağlıcakla kalın. 

Yazar : carettamyclub

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir