GENEL

Balta, Balta Türleri ve Balta Kullanım Teknikleri

Balta, Balta Türleri ve Balta Kullanım Teknikleri

Doğayla baş başa kalmayı kamp yapmayı sevenlerin en çok ihtiyaç duyduğu aletlerden biri baltalardır. Baltalar çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Önceden yontulmuş taştan yapılan baltalar daha sona tunç, bakır gibi malzemelerden yapılmış ve günümüzde çelik halini almıştır. Baltaların farklı türleri vardır. Kesme, yarma, şekillendirme baltası bu türlerdendir. Kesme baltaları ince uçludur ve kullanım amacı olan kesme işlemini kolayca sağlayabilmektedir. Yarma baltaları ise kesmek için değil daha çok parçalamak için uygundur ve kesme baltasına göre kullanması daha zordur. Şekillendirme baltaları fazla fonksiyonu olmayan, eşitlemeye yarayan baltalardır, daha çok yontma, düzeltme işlerinde kullanılmaktadır.

Balta Kullanmanın İnceliklerini Öğrenin

Balta kullanmak deneyim ister bu sebeple bu konu hakkında teknikler bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Balta kullanırken baltanın keskin olmasına dikkat edilmelidir. Körelmiş balta kullanılırken sivrilmediğini için hedefi tutturamayıp sekebilir ve sağa sola çarparak yaralanmalara sebep olabilir bu sebeple baltalar her kullanmadan sonra temizlenmeli ve yağlanarak kaldırılmalıdır. Kamp baltaları yüksek çelik karbondan üretilmektedir. Balta kullanım teknikleri konusunda baltanın doğru seçilmesi de oldukça önelidir. Günlük kamplarda 35-40 cm sap uzunluğu olan baltalar idealdir. Kış kampında ise 55-60 cm sap uzunluğuna baltalar seçilmelidir. Balta kullanımında önemli olan baltayı kullanma şeklidir. Balta ne kadar doğru kavranıp kontrollü güç uygulanırsa o kadar keskin olmaktadır, bu sebeple balta satın alırken keskinliğinden çok rahat kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Doğru Tekniklerle Etkili Balta Kullanımı Mümkün

Balta kullanım teknikleri arasında en bilineni limbingdir. Tek elle tutulan balta yan duruş pozisyonunda kişi kendine paralel şekilde kullanmalıdır. Kampçıysanız ve sık sık aynı yerlere kamp yapmaya gidiyorsanız baltaya ihtiyacınız olmayabilir ancak daha önce gitmediğiniz ve sizi nelerin beklediğini bilmediğiniz yeni bir yere gidiyorsanız mutlaka yanınızda balta götürmelisiniz. Balta kamp alanlarında en çok odun kırmak için kullanılmaktadır. Odunlar ne kadar ince kıyılırsa ateş o kadar çabuk yanacaktır. Bu işlem bıçakla da yapılabilmektedir. Ancak baltayla daha kısa sürede daha fazla iş yapılabilmektedir.

Balta Kullanım Teknikleri Hakkında Önemli Bilgiler

Balta kullanım teknikleri içerisinde ilk dikkat edilecek baltanın ağzı ve keskinliğidir. Kesime başlamadan önce baltanın ağzı kontrol edilmelidir. Kontrolden sonra kesilecek odun, daha büyük bir odunun tercihen kütüğün üzerine konulmalıdır. Bu baltanın körelmemesi ve odunun kolay parçalanması için önemlidir.

  • Balta kullanılırken bacaklar birbirinden fazla ayrılmamalı yakın durmalıdır böylece denge sağlamak daha kolay olacak ve yaralanma ihtimali azalacaktır.
  • Balta kullanım teknikleri arasında dikkat edilecek bir diğer husus ise fiziksel özelliklere göre balta seçimidir. Uzun boylu birinin kısa balta kullanması doğru olmayacak ve kazalara sebep olabilecektir bu sebeple fiziksel özellikler dikkate alınarak doğru kullanılabilecek balta seçimleri yapılmalıdır.
  • Balta kullanmaya yeni başlayanların tek elle kullanması gerekmektedir. Çünkü iki elle balta kullanıldığında vücudun denge mekanizması bozulabilmektedir. Bu sebeple daha önce tecrübesi olmayanlar baltayı tek elle kullanarak parçalama işlemi gerçekleştirmelidir.
  • Odunu daha iyi ve kolay parçalamak için baltayı tutulan elin tersindeki ayakla oduna bastırılmalı ve hedefe öyle vurulmalıdır.
  • Balta kullanım teknikleri açısından önemli bir nokta ise dik duran bir hedefin yine dik şekilde parçalanamayacağıdır. Hedefin dik duran bir odun olduğunu düşünürsek oduna 45 derecelik açıyla farklı yönlerden vurulan darbeler onu parçalamak için yeterli olacaktır.
  • Balta tutuşunda baş kısmına yakın bir tutuş sizi balta üzerinde kontrol sahibi yapar ancak hedefi parçalama konusunda etkili değildir. Balta başından ne kadar uzakta bir tutuş yapılırsa kontrolünüz az olur ama hedefi daha kolay parçalayabilirsiniz, balta kullanırken bunları göz önüne almalı ve kendiniz için en uygun tutuş pozisyonunu belirlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir