GENEL

Trekking ve Trekking Malzemeleri Hakkında

Trekking ve Trekking Malzemeleri Hakkında

Trekking yediden yetmişe sağlık problemi olmayan herkesin yapabildiği doğada belirlenen noktalar arasında yapılan hafif tempolu bir yürüyüştür. Trekking şehir hayatından bunalan ve doğayla baş başa kalarak rahatlamak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir spordur. Trekking her mevsim yapılabilmektedir. Ancak malzeme ve ekipman fazlalığı düşündüğünde ilkbahar ve sonbahar aylarında yapmak yükünüzü hafifletecektir. Trekking sporu yapmak için pek çok alternatifiniz bulunmaktadır bu alanda faaliyet gösteren özel tur şirketleriyle irtibata geçip konu ve rota ile ilgili bilgi alarak size en uygun plana dâhil olabilirsiniz. Trekking de diğer doğa sporları gibi ekipman gerektirir ancak gereken ekipmanlar trekkingin günübirlik olması sebebiyle pek fazla değildir. Peki trekking malzemeleri nelerdir?

Trekking Malzemeleri Nelerdir?

Trekking bir doğa yürüyüşü sporudur bu sebeple ayaklar sizin ulaşım aracınızdır ve ayaklarınızı her türlü hava koşulundan ve olumsuzluktan koruyacak bir çift yürüyüş ayakkabısına ihtiyacınız vardır. Bu ayakkabılar tam numaranız olmalı ve ayağınız içerisinde rahat etmelidir. Ayakkabının su geçirmemesi ve bot gibi uzun bir formda olması ise diğer önemli özellikler arasındadır. Trekking malzemeleri denildiğinde akla gelen bir diğer önemli eşya yürüyüş sırasında ihtiyaç duyacağınız eşyaları koymak için uygun boyutta bir çantadır. Trekking günübirlik yapılan bir spordur bu sebeple çok büyük çantalara gerek yoktur. Ancak çantanın kendi ağırlığı ve içine koyulan malzemelerin ağırlığı düşünüldüğünde bele ve sırta oturan ergonomik tasarımlı çantalar seçmek yerinde bir davranış olacaktır.

Trekking İçin Doğru Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Trekking yaparken mevsime uygun kıyafetler tercih edilmelidir ve bu kıyafetlerin hareketi kısıtlamamasına dikkat edilmelidir. Kalın ve tek parça kıyafetler yerine birden fazla fakat ince kıyafetler üst üste giyilmeli terleme ve üşüme durumunda giyinip çıkarırken kolaylık sağlamalıdır. Trekking bir doğa sporudur ve doğa sayısız engellerle doludur bu sebeple yürüyüş için mutlaka bir çift baton sahibi olmalısınız bu batonlar yürürken sizi dengede tutacak ve düşmenize engel olacaktır. Tozluklar da bu sporun olmazsa olmazları arasındadır sizi yağmur, kar diken gibi olumsuzluklardan koruyacak tozlukların su geçirmez özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.

Daha Az Ağırlıklı Bir Trekking İçin Bahar Aylarını Seçin

Trekking için en uygun mevsim bahar mevsimi demiştim bunun en önemli sebebi taşınacak su miktarının yaz mevsimi kadar fazla olmamasıdır. Bahar aylarında fazla su ihtiyacı hissetmezsiniz bu sebeple çantanızda taşıyacağınız bir litrelik matara hem yükünüzü ağırlaştırmayacak hem de su ihtiyacınızı karşılayacaktır. Trekking malzemeleri arasında kıyafetler büyük önem taşımaktadır bunun sebebi vücut sıcaklığının bu kıyafetlerle sağlanmasıdır. Bu sebeple havaya uygun giyindiğinize emin olmalı ve yanınıza mutlaka bir yağmurluk almalısınız. Bu yağmurluk hem çok hafif olmalı hem de kolay giyinip çıkarılabilir formda olmalı. Yani hareketinizi kısıtlamamalıdır bu sebeple panço formundaki yağmurluklar doğru bir tercih olabilir.

Her Koşulu Göz Önüne Alarak Bir Çanta Hazırlamalısınız

Yürüyüşler her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Beklenenden uzun sürebilir bu sebeple yanınıza mutlaka el feneri ve kaybolma ihtimalinize karşı da sesiniz duyurabileceğiniz bir düdük almalısınız. Trekking malzemeleri arasında yer alması gereken bir başka detay ise çakı formundaki küçük bıçaklardır bu bıçaklara doğada her zaman ihtiyaç vardır, mümkünse İsveç çakısı gibi çok fonksiyonlu bir ürün çantanızda olmalıdır. Trekking sırasında verilen molalarda tüketmek üzere kuru yemiş, kuru meyvelerden hazırlayacağınız size enerji verecek atıştırmalıklarda yanınızda olması gerekenler arasındadır. Trekking sırasında rahat yürüyüş yapabilmek için gözlerinizi güneşten ve su üzerindeki yansımalardan korumaya ihtiyacınız vardır. Bunun içinde mutlaka yanınızda güneş gözlüğü bulundurmanız gerekmektedir. Güneş gözlüğü doğanın keyfini sürmenizde atlanmaması gereken önemli bir detaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir