AVRUPAGEZİLESİ YERLERTAVSİYE

AVRUPA KAMP HARİTASI

Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi ile gezmeye istekli çoğu insan seyahat planlarını ertelemeye veya dümeni yurt içine kırmaya karar verdi. Ancak azimli gezginler alternatif olanakları kullanarak kendilerini kısıtlamamayı başarıyor (diye düşünüyoruz). Siz de konaklama için daha önce kamp yapma alternatifini düşünmediyseniz, artık zamanı gelmiş olabilir. Hem de Avrupa’nın çoğu yerinde çadır kurmak, kamp denince bazılarımızın gözünde canlanacağı üzere sefalet çekmekle eşdeğer değil… Kamp tesisleri genelde temiz, ortamları düzgün ve çadırda kalmak istemeyenler için bungalov seçeneği de var.

Türkiye’de de çok fazla kamp alanında konakladıktan sonra doğada uyumanın tadını çıkarabilmek, gerçekten kafa dinlemek, kalabalık ve gürültüye maruz kalmamak için tesislerde konaklamaktan vazgeçip çadırımızı doğada kurmaya başlamıştık… Çünkü sabah halay çekerek veya arabesk müzikle uyanmak, arabaların çadırların yanına park edilmesi ve sabah 4’te biz çadırda uyurken arabanın dibimize gelip bizi far yemiş tavşana döndürmesi gibi durumlar bizim kamp anlayışımızla uyuşmuyor (bu yazdıklarımın fazlası yok, eksiği var; hepsi başımızdan geçenler.. Türkiye’de kaldığımız kamp yerlerini de başka bir yazıda toparlayıp anlatırız belki bir gün).

Bu yazımızda çeşitli Avrupa ülkelerinde denediğimiz kampingleri olumlu-olumsuz yönleri, fiyatları ve sunduğu olanaklar açısından değerlendireceğiz. Yeni yerler denedikçe de tabi ki yazımızı güncel tutacağız. Kamp yeri önerisi olanları her zamanki gibi yorum kısmına bekliyoruz.

Şimdiye kadar gördüklerimiz ile genelleme yapacak olursak, Avrupa’daki kamp alanları için şunları sıralayabiliriz:

 Avrupa’daki kamp yerlerinde çadır için ayrı, karavan için ayrı alanlar düzenleniyor. Karavan harici motorlu taşıtlar ise ya kamp yeri girişindeki otoparka, ya da kamping alanı içerisindeki ayrılmış alanlara park edilebiliyor. Çadırın yanına çekip aracın radyosundan müzik dinleme hayaliniz varsa, vazgeçin.. 

 Çoğu kamp yeri oldukça sessiz/huzurlu; hatta çoğu insan saat 22.00 civarı uykuya geçiyor ve sabah erken kalkıp gününü değerlendiriyor. Bu nedenle bazı kampinglerde belli bir saatten sonra check-in veya çadır kurma imkanı olmayabiliyor.

 Bazı kampinglerde ise resepsiyon yalnızca günün belirli saatleri arasında çalışıyor. Geldiğinizde kimseyi bulamazsanız çadırınızı uygun bir alana kurup, resepsiyonun açık olduğu saatlerde check-in/check-out veya ödeme işlemlerinizi yapmanız mümkün. Akşam resepsiyon kapandıktan sonra geldiyseniz gece konaklamanızı yapıp ertesi gün de kayıt ve ödemenizi yapabilirsiniz yani (bu durumda resepsiyon binasının kapısında bir not ile belirtiliyor).

 Kampinglerin neredeyse hepsinde duş ve wc alanlarının haricinde, bulaşık yıkamaya özel bir alan ayrılıyor. Bazılarında ortak alan olarak mutfak da var, buzdolabına yiyeceklerinizi koyup ocağında yemek pişirebiliyorsunuz. Avrupa’da musluktan su içtiğimiz için, kamp yerinin mutfağının bulunması bizim için önemli bir ayrıntı, çünkü mataralarımızı tuvalet yerine mutfakta doldurmayı tercih ediyoruz haliyle. Bazı tesislerde içme suyu çeşmeleri kamp alanı içerisinde birkaç noktada ayrıca da bulunabiliyor. Eğer kamp yerinin mutfağı yoksa çadırınızın yanında, veya piknik masası alanlarında kamp ocağı ile yemek pişirebilirsiniz.

 Kamp, piknik filan denince aklınıza ilk mangal mı gelmişti? Hayır, henüz Avrupa’da herhangi bir kamp alanında şöööyle dumanı tüten, ateşi harlı bir mangal ile karşılaşmadık.  

 Fiyat konusuna gelecek olursak bu konuda genelleme yapamayacağız. Ülkeden ülkeye ve tesisten tesise çok değişmekle beraber, gecelik kişi başı ücret çadır için sezonuna göre 5 Euro ile 20 Euro arasında değişiyor. Bizim gördüğümüz bu maximum ücrete kendi çadırınız ile alanda konaklama, 1 yetişkin ücreti, bazı ülkelerde uygulanan “turist vergisi”, bazı kamp yerlerinde uygulanan “çevre koruma bedeli” ve almayı isterseniz elektrik dahildi. Çoğu yerde hesabınızı bu şekilde yapmanız gerekiyor, örneğin 2 kişi bir çadırda kalacaksanız 1 çadır ücreti, 2 yetişkin ücreti, vergileri, elektriği hesaba dahil edin. Web sitesinden yalnızca yetişkin fiyatına bakarsanız aldanabilirsiniz.

 Çoğu kamp yerinde yüksek sezon okulların kapalı olduğu dönem; genelde temmuz-eylül arası. Bu dönemlerde her bir fiyat 1-3€ kadar artıyor ve kamp yerleri daha kalabalık oluyor, hatta bu nedenle kimi kamp yerlerine rezervasyonsuz gidemeyebilirsiniz. Biz Avrupa’da yaptığımız çoğu kampı bahar aylarında gerçekleştiriyoruz. Kamp yerleri sessiz ve sakin; kalabalık olmadığı için sık sık yaptığımız üzere son dakika plan yapmak da kolaylaşıyor ve rezervasyon gerektirmiyor.

 Kamp alanlarının çoğunda bisikletçilere ve yürüyüşçülere fiyatta ufak da olsa bir indirim oluyor. Fiyat listesinde bu şekilde yer almıyorsa dahi, ulaşımınızı motorsuz taşıtlar olmadan sağladıysanız indirimi sormanızı tavsiye ederiz.

 Kamp yerlerinin çoğu evcil hayvan dostu. Bazılarında evcil hayvan için gecelik 3-4 Euro ücret talep edilirken, bazılarında ise patili dostlarımız ücretsiz konaklayabiliyor. Avrupalılar evcil hayvanları ile çok sık seyahat ediyor.

 Almanya
Camping Bannwaldsee (Schwangau)

Bannwaldsee Gölü’nün hemen kıyısında oldukça büyük bir alana yayılmış olan bu kamp alanı, Neuschwanstein Şatosu’nu ve civarını gezenler için birkaç kamp alternatifinden biri. Karavan kampı, çadır alanı ve bungalovda konaklama seçenekleri sunulan kamp yerine gitmeden önce web sitesinden rezervasyon yaptırmak mümkün.

“Belki kamp yerinden şatoyu da görürüz, sabah Disney masalına uyanırız” diye biz civardaki kamp yerleri arasından burayı tercih etmiştik; şatoya en yakın olanı burasıydı. Fakat ağaçların yüksekliği ve şatonun tahmin ettiğimiz kadar yakın olmaması nedeni ile bu hayalimiz suya düştü. Almanya’da olması nedeni ile beklentimizin biraz yüksek olduğu bu kamp yeri, olanakları ile de yüzümüzü tam anlamıyla güldürmedi. Camping Bannwaldsee, Avrupa’da bizim gittiğimiz kamp yerleri arasında en kötü tesislerden biri. Çok büyük alana kurulması nedeni ile tesis içerisinde birkaç wc-duş bulunmakla beraber, çadır alanına yakın olan tuvaleti temiz olmasına rağmen biraz eski ve bakımsız. 6 tuvalet kabininin bulunduğu yapıda tek lavabo var ve çadırlara yakın duş yok, kamp alanı içerisinde biraz yürüyerek duşlara ulaşmanız gerekiyor. Kampta bulaşık yıkamak için ayrılmış bir alan da bulunmuyor.

Yıl boyunca açık olan Camping Bannwaldsee’de ücretler sezona göre değişiklik gösteriyor. Gecelik yetişkin konaklama 8-10€, çadır ücreti 10-11€. Köpeğiniz ile seyahat ediyorsanız onun da gecelik ücreti 3-4€. Fiyatlar ana sezon olan Temmuz-Ağustos aylarında yükseliyor.
https://www.camping-bannwaldsee.de/de/

 Avusturya
Campingplatz Klausner-Höll (Hallstatt)Avusturya’nın meşhur köyü Hallstatt’ın hemen girişinde yer alan kamp alanı, google yorumları nedeni ile buraya ilk gelişimizde kalmayı tercih etmediğimiz bir tesis. O seyahatimizde rotamızda Salzburg da olduğu için, hem mevsimin kış hem de Hallstatt’ta otellerin ateş pahası olmasının da etkisi ile, Salzburg’un biraz dışında bir otelde konaklamıştık. Fakat Hallstatt’a ikinci gidişimizde sabah saatlerinde fotoğraf çekmeye çıkmak istediğimiz için bu kamp yerine ve huysuz olduğu söylenen sahibine bir şans verelim dedik. Pişman olmadık.

Okuduğumuz yorumlar, “kamp sahibinin çok huysuz, herkesi azarlayan, tatillerini rezil eden biri” olduğundan bahsediyordu. Biz de kendimizi psikolojik olarak azarlanmaya epey hazırlamıştık, ne olursa olsun keyfimizin kaçmasına izin vermeye niyetimiz yoktu. Giriş işlemleri sırasında huysuzun herhangi bir huysuzluğunu görmedik, yalnızca biraz tuhaf biri gibiydi. Anladığımız kadarıyla kurallara çok dikkat eden ve kamp yerine gözü gibi bakan bir insan; tesisin aşırı temiz olmasından da bu sonucu çıkardık. Çadırı nereye kurabileceğimizi, arabamızı nasıl park etmemiz gerektiğini, ücreti ertesi gün hangi saatler arasında ödeyebileceğimizi söyledi. Bize göre burada kurallara uyduğunuz sürece tatilinizin rezil olması için hiçbir sebep yok. 

Kamp yeri Hallstatt’ı çevreleyen yüksek dağlardan ikisinin hemen arasında kalıyor. Sabah mis gibi havada çadırdan çıkarken dağlardan gelen serinlik yüzünüze çarpıyor. Kamp yerinde ufak bir ortak alan (buzdolabı, su ısıtıcı, tv) bulunuyor. Havanın soğuk olduğu akşam saatlerinde insanlar burada oturup hem çadırlara girmeden ısı depoluyor, hem de sosyalleşiyor. Yemek pişirmek için ayrılan alan dışarıda, anladığımız kadarıyla kendi kamp ocağınızla gelmeniz gerekiyor, biz ocak göremedik. Tuvaletler ve kamp geneli çok temiz, kampın etrafı çok sessiz ve huzurlu.

Fiyatları ise şu şekilde: yetişkin ücreti 11,20€, çadır 6€, araç 5€.
http://camping.hallstatt.net/home/index.html


Camping Neue Donau (Viyana)Avrupa’da pahalılığı ile üzen ülkelerden biri olan Avusturya’da, başkentin girişine çok yakın devasa bir kamp alanı Camping Neue Donau. Ağırlıklı olarak karavanlı gezginlerin tercih ettiği kampingde tesis binaları da devasa diyebileceğimiz büyüklükte. Onlarca wc kabini, duş kabini, büyük bir mutfak, bulaşık yıkama alanlarında çok sayıda yan yana evye, ufak tefek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir market, kamp alanı içerisinde birkaç yerde içme suyu çeşmeleri sunulan hizmetler arasında. Mutfaktaki buzdolaplarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Resepsiyonun açık olduğu saatler dışında kamp alanına ulaşırsanız uygun bir yer seçip, çadırınızı kurup konaklamanızı yaptıktan sonra, ertesi gün check-in işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz (biz öyle yaptık). Viyana için en uygun fiyatlı konaklama alternatiflerinden biri olacağını düşündüğümüz kampingde çadır alanı biraz küçük, fakat az sayıda çadır olduğu için herhangi bir rahatsızlığa veya sıkışıklık hissine sebep olmuyor. Bizim bu kampingde gördüğümüz eksikler çadır alanında ışıklandırmanın yetersiz olması (bazıları için bu bir avantaj da sayılabilir), elektrik kutusu (priz) bulunmaması ve dikilmiş olan ağaçların reçineli olması. Sabah çadırı toplarken fark ettik ki ağaçtan çadıra reçine damlamış, fakat ıslak mendille hemen silince geçiyor. Bir de çadır alanı, kamp alanının hemen dışındaki tren yoluna yakın olduğu için gece boyunca geçen trenlerin seslerinden etkilenmek mümkün. Çadır alanının yanında içme suyu çeşmesi bulunuyor.

Camping Neue Donau Nisan ayından Eylül ortasına kadar hizmet veriyor. Sezona göre gecelik yetişkin konaklama ücretleri şu şekilde: yetişkin 7-8€, çadır 4,5€ (bisikletli için) – 7,5€, elektrik 4€, köpek 4,5€.
http://www.campingwien.at/en/camping-wien-neue-donau/

 Çekya
Kemp Krumlov (Cesky Krumlov)2018 Mayıs ayında yaptığımız Çekya seyahatimizde konakladığımız kamp yerlerinden biri, şirin mi şirin Cesky Krumlov kasabasının hemen dışındaki Kemp Krumlov olmuştu. Sezonu henüz yeni açmakta olan koskoca kamp yerinde bizden başka yalnızca karavanı ile seyahat eden yaşlı bir çift ve tek başına seyahat eden genç bir Çek kadın konaklamıştı. Hemen nehir kenarında yer alan kamp tesisinde oldukça büyük bir çadır alanı, 2 kişilik küçük ve 7 kişilik büyük bungalovlar bulunuyor. Çadır alanı oldukça kocaman yeşil bir düzlük; ağaçlar yalnızca alanın kenarlarında var, o nedenle yazın burada çadırda kalmak sıcak nedeniyle biraz zorlayıcı olabilir. Biz bu kamp yerine çadır kurma niyetiyle gitmiştik ama o seyahatte 6 kişi olduğumuz için büyük bungalovlarda konaklamayı tercih ettik, çadırla yaklaşık aynı fiyata gelecekti.

Bizim konaklamamız sırasında henüz sezon yeni açılmakta olduğu için resepsiyon açık değildi, web sitesindeki cep telefonundan kampta çalışan kişiye ulaşıp kapıyı açtırdık. Resepsiyon binasını da göremedik ama o sırada tadilatta olan restoran binasında olduğunu tahmin ediyoruz. Tek bir binada tuvalet ve duşların bulunduğu bu kamp tesisinde, duş için resepsiyon görevlisinden jeton almak gerekiyor (ücretsiz verdi). Bir jetonla 4 dakika boyunca sıcak su ile duş alabiliyorsunuz, o nedenle baştan 2-3 jeton atabilirsiniz.

Ücretler ise şöyle: tek gece yetişkin ücreti 3€, çadır ücreti 3€, araç 4€, 7 kişilik bungalov ücreti 21€.
http://www.kemp-krumlov.cz/

Camp Varry (Karlovy Vary)Şimdiye kadar kaldığımız kamp yerleri arasında; doğada, dağlarda yaptığımız kamplar da dahil olmak üzere havası en misss gibi olan yer burasıydı. Çekya’nın Bohemya Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biri olan Karlovy Vary, 1918’de Atatürk’ün de hem havasından hem de suyundan şifa bulmak için gelip 1 ay kaldığı bir şehir. Camp Varry ise bu kenti çepeçevre kuşatan dağlardan birinde yer alan ve şehrin manzarasını uzaktan gören bir otel ve kamp alanı. Kampın check-in işlemi otel binasında bulunan resepsiyonda yapılıyor. Kamp alanında büyükçe bungalovlar, karavan alanı ve çadır alanı bulunuyor, fakat etrafı telle veya duvarla çevrili değil. Gidip çadırınızı kurup, sabah da toplayıp gitseniz kimse bir şey sormayacakmış gibi bir havası var… Kaldı ki, otel resepsiyonunda da Çekya’nın çoğu yerinde gördüğümüz gibi kötü hizmet ve asık surat ile karşılaştık, uzunca süre bekledik, parayı görevliye zar zor ödedik desek yeridir.

Kamp krokisi üzerinde çadır alanı olarak işaretlenen kısım oldukça dik eğimli bir arazide bulunuyor, oraya çadır kurmaya kalksanız sabah kendinizi vadinin aşağısında bulmanız kuvvetle muhtemel.  Herhalde bir geometri hesabı hatası oldu deyip, biz tepenin yukarı kısmında bulabildiğimiz düz bir alana çadırımızı kurduk. Fakat wc ve duşlar bahsettiğim eğimli alanın aşağı kısmında. Yani gece tuvalete kalkan biriyseniz yokuşlarda yorulabilirsiniz. Tuvalet ve duş kabinleri yenilenmiş ve son derece temiz. Hemen yanında bir de ateş yakma alanı bulunuyor. Gece kampta sosyalleşmek isteyenler için güzel bir imkan. Tesis içerisinde mutfak da tasarlanmış, fakat henüz evye giderleri bağlanmamış ve kullanıma açılmamıştı (Mayıs 2018). Yanı başında otel olduğu için bu tesiste otelin restoranını kullanmak da mümkün.

Çadır için gecelik kişi başı fiyatı 8€ civarı (çadır yerine ayrı ücret almıyorlar), araç otopark ücreti 3,5€, elektrik 3,5€. 2 kişiden 5 kişiye kadar konaklama yapabileceğiniz bungalovların fiyatları ise kişi başı 16€’dan başlıyor.
http://www.campvarry.cz/

 Macaristan
Gran Camping (Estergon)Estergon’
da şehir merkezine çok yakın bir kamp alanı olan Gran Camping, bungalov, çadır ve karavan alanları ile oldukça büyük bir tesis. Hemen girişte yer alan restoranda fastfood ve çeşitli Macar yemekleri yeme imkanı bulunan kampingde mutfak bulunmuyor, ancak bulaşık yıkamak için bir alan mevcut. Tuvalet ve duşları çok bakımlı olmamakla beraber temiz. Tesiste bir de yüzme havuzu var.

Biz burada konakladığımız sırada 30-40 kişilik bir lise okul grubu da bungalovlarda kalıyordu. Akşam saatleri bu nedenle biraz gürültülü geçti fakat gece yarısına kalmadan sesler kısıldı. İlk kez bir kamp alanında okul gezisine denk geldik, sanıyoruz ki Estergon’daki bu kamp yeri bu şekilde sık sık tercih ediliyor olabilir.

Bisikletle veya yürüyerek gelenlere gecelik çadır ücreti 4€ (araçla gelenlere 4,5€), yetişkin konaklama bedeli ise 4,5€. Elektrik ve evcil hayvan için 2€, şehir vergisi olarak da 1€ ekstra ödemek gerekiyor.
http://grancamping-fortanex.hu/

Natura Camping (Ács)


Denediğimiz kamp yerleri arasında, konaklamaktan belki de en zevk aldığımız yer Macaristan’ın Komárom-Esztergom Bölgesi’ndeki Ács köyü yakınlarında, bir ormanın içinde yer alan Natura Camping oldu. Çok sevmemizin nedeni ise süper bir tesis veya harika imkanlara sahip olması değil, sahibi Laszlo Dayı’nın bizi karşılama şekli ve sohbeti.. 

Bisikletle yaptığımız Budapeşte-Viyana seyahatimiz sırasında gecelediğimiz yerlerden biri olan Natura Camping, ana yolun hemen kenarında, arkası ormanlık olan küçük bir alana kurulu, daha çok Hollandalı ve Alman karavancılar tarafından tercih edilen bir yer. Öyle ki gittiğimizde tesisteki tek çadırlı gezginler bizdik. Kamp alanında pek bakımlı olmayan, doğal ortamlı (bol böcekli) duş ve tuvaletler bulunuyor, ama sıcak su bol miktarda mevcut.

Kampinge vardığımızda bizi bisikletlerden pek hoşlanmayan minik bir köpecik ve kampın sahibi o sırada yerinde olmadığı için bizi yönlendiren, belli ki uzun süredir orada tatil yapmakta olan bir Alman karşıladı ve yönlendirdi. Çadırımızı kurduk, duşumuzu aldık, yemek yapıp yedik; derken Laszlo Dayı ufukta göründü…  Meğer torunu ile termal havuza gitmiş, uzun uzun vakit geçirmişler, pamuk gibi olup geri dönmüş. Nereli olduğumuzu ve bisikletle nereden nereye seyahat ettiğimizi duyunca çok sevindi, bize sarıldı, bir tek şapır şupur öpmediği kaldı. Sabah erkenden yola çıkacağımız için hemen ödemesini yaptık; kişi başı konaklama ücreti olarak 7,5€ aldı, ancak ilk defa orada kalacağımız için de bir şişe şarap hediye etti. Bu işten acaba kim karlı çıktı. :))
https://www.eurocampings.hu/magyarorszag/komarom-esztergom/acs/natura-camping-104508/

Vizpart Kemping (Dunakiliti)Yanlışlıkla da olsa yolunuzu düşürmenizi tavsiye etmeyeceğimiz bir kamp yeri, Dunakiliti’deki Vizpart Kemping. Zaten tabelası filan olmadığı için muhtemelen yerini de bulamazsınız… Akşam saatlerine doğru bisikletle vardığımız kamp yerindeki görevli ile, küçük bir bahçe gibi olan kamp yerinin kapısında karşılaştık, o da tam çıkıyormuş. Bize gerekli bilgileri verdi, ödemeyi aldı ve gitti. Sonra geri geldi. “Çok merak ettim, burayı nasıl buldunuz? İnternetten mi, yoksa yolda geçerken mi gördünüz..?” diye birkaç soru sordu. Cümlelerine “Burada 1893’ten beri kimse kalmamıştı..” şeklinde devam edecek diye korktuk, ama sadece meraktan soruyormuş. Bizce burası yakında kapanır, zira kamp yerinde bizden ve 3 tane ürkek kediden başka kimse yoktu. Eskiden belli ki okul gezisi tarzı etkinlikler için kullanılan bir yatakhanesi olan tesiste mutfak, duş ve wc bulunuyor. Dışarıdaki wc ve duş ise kötü durumda. Biz çadırımızı çimlerin üzerine kurduk, kampın hemen yanında yer alan göletin kıyısındaki kamp masalarında gün batımının tadını çıkardık. Sabah da oyalanmadan çıktık gittik.  2 kişi için konaklama ücreti olarak toplam 9,5€ ödedik.

Web sitesi çok güzel görünüyor ama aldatmasın, bizden söylemesi. 
http://www.vizpartkemping.hu/

Tiszavirág Kemping (Tokaj)

Macaristan’ın meşhur şarap köyü Tokaj’ın hemen merkezinde, Tisza Nehri’nin kıyısında yer alan bir kamp yeri Tiszavirag Kamping. Büyük bir alana yayılan tesiste bungalov, çadır ve karavan alanları var. Wc ve duşlar oldukça bakımsız; temizliği düzenli yapılsa da, muslukların hepsi pas tutmuş ve sudan elinize-ağzınıza demir kokusu geliyor. İçme suyu için ayrıca bulunan çeşme düzgün, orada böyle bir sorun bulunmuyor.

Nehir kenarında yer aldığı için burayı daha çok su sporları yapmak isteyenler tercih ediyor. Kamping alanının içerisinde de kano ve kayık kiralamak mümkün. Çadır alanında ateş yakmak için alanlar belirlenmiş. Hem bir şeyler pişirmek için kullanabilirsiniz, hem de nehir kenarı olması itibariyle akşam üzeri saatlerinde saldırıya geçen sivrisineklerden korunmak için dumanından faydalanabilirsiniz.

Tesiste güzel bir restoran da bulunuyor, biz kahvaltısını denedik ve memnun kaldık. Kamptaki resepsiyon görevlisinin “gözü-kulağı” olan sakin mi sakin, utangaç mı utangaç Alman kurdu ile de (özellikle kendisine yiyecek bir şeyler verince) çok iyi anlaştık. Çadırda gecelik ücret 4€, 3 ya da 4 yataklı bungalovlarda kişi başı gecelik ücret 8€, evcil hayvan 1€.
http://www.tiszaviragcamping.hu/

 Slovenya
Ljubljana Resort Hotel & Camp (Ljubljana)


Ljubljana Kamp Resort, adından da anlaşılacağı üzere adeta bir tatil köyü… Hatta “adeta” değil, galiba bir tatil köyü..  2018 Mayıs ayında çadır kurduğumuz bu kampingde bizim bulunduğumuz tarihte çok az çadır, fakat bol miktarda karavan vardı. Yanından Sava nehri geçen çadır alanında suyun sesiyle uyumak güzel, fakat gün batımı saatlerinde sivrisinek fazlaydı. Çadırların upuzun ağaçların altındaki çim alana kurulduğu bu kamping, 2 katlı evlerden oluşan tatil köyünün spor alanları, havuz, fitness merkezi ve restoran gibi olanaklarını da kullanabiliyor. Gecelik kişi başı ücreti elektrik ve vergileri de dahil 12€.
https://www.ljubljanaresort.si/en

Camp Danica Bohinj (Bohinj Gölü)Yemyeşil Slovenya’nın yemyeşil dağları ile çevrili olan Camp Danica, Bled Gölü’ne gidecekseniz 30 kilometre fazladan yol yapmanıza mutlaka değecek bir yer olan Bohinj Gölü’ne çok yakın bir mesafede bulunuyor. Son derece düzenli olan tesiste karavan ve çadır kampı alanları mevcut. Tesisin tuvalet ve duşları belli ki bir iç mimar tarafından tasarlanmış, malzemeler özenle seçilmiş ve her yer tertemiz. Resepsiyon yalnızca belirli saatler arasında açık, araçla girişte bariyeri restorandaki garsonlara açtırabiliyorsunuz. Camp Danica’da fiyatlar sezonuna göre gecelik 11,5-19,5€ arasında değişiyor.
https://www.camp-danica.si/en/

 Yunanistan
Camping Pefkari (Thassos Adası)


2017 yılının Mayıs ayında 2 gece konakladığımız Thassos Adası’ndaki Camping Pefkari, taşlı sahili ile berrak sulara sahip olan Pefkari Plajı’nın hemen yanında bir kamp alanı. Çadır ve karavan kamp alanları çok geniş ve upuzun ağaçların altında, duş ve tuvaletleri temiz, çadırların etrafında priz kullanım imkanı var. Mutfağı, buzdolabı hatta yepyeni ekipmanlarla donatılmış kocaman bir barbeküsü de bulunuyor. Kampta bizi karşılayan Yorgos’un en büyük zevki misafirlerle sohbet etmek, sıcak/soğuk kahve ikram etmek ve herhangi bir ücret talep etmeden kendi cipi ile dileyenleri kampın arkasındaki 800 metre yükseklikteki tepeye çıkarıp manzarayı göstermek… Ayrıca kampa ikinci gelişinizde kullanmanız için %10’luk indirim kartınızı da hemen elinize tutuşturuyor. Sezona göre gecelik kişi başı yetişkin ücreti 5-7€, çadır ücreti 6,70-7,30€. Elektrik için de ayrıca 4,40€ ödemeniz gerekiyor. Sahil manzaralı karavanları da geceliği 47-86€ ücret karşılığında kiralamak mümkün.
http://www.camping-pefkari.gr/

Kaynak : https://turistdegilgezgin.com/aktivite/avrupa-kamp-haritasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir