GENEL

Safranbolu Gezilecek Yerler Listesi

Safranbolu Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güzel şehirleri arasında yer alan Safranbolu, kendine has kültürel yapısı ve geçmişin güzelliklerini üzerinde taşıması sebebiyle turistlerin tercih ettiği alanlardan biridir. Safranbolu dendiği zaman aklımıza ilk olarak mimari yapısı ve etkileyici evleri gelmektedir. Safranbolu gezilecek yerler listesi, daha fazlasını göz önüne seriyor. Asya ve Avrupa arasındaki ticaretin en önemli merkezi olan bu şehir, karakteristik özellikleri sayesinde UNESCO listesinde yer almaktadır. Günübirlik seyahatlerin yanı sıra, kısa bir yaz tatili içinde uygun bir ilimizdir.

1-Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu, şehrin tarihi güzelliğinin yanı sıra doğal güzelliği de keşfedilmeyi bekleyen bir yerdir. Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyü’ne uzanırken bir diğer ucu ise Eski Çarşı mevkisine uzanmaktadır. Safranbolu gezilecek yerler listesindeki bu kanyona ufak bir giriş ücreti ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Kanyonda, sizi nehir boyunca uzanan eşsiz bir yürüyüş alanı karşılıyor olacak. Şelale sesleri, kuş sesleri ve temiz hava sayesinde bu gezinti sırasında kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz. Eski Çarşı yönünden yapılan girişlerde herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

2-Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu üzerine inşa edilen bu teras 80 metre uzunlukta ve 75 ton taşıma kapasitesine sahiptir. Safranbolu gezilecek yerler listesinde unutulmaması gereken kristal teras, tabanı çok dayanıklı kırılmaz bir malzeme kullanılarak cam bir malzemeden yapılmıştır. Uçurum kenarına inşa edilmesi sayesinde, bastığın yerin yüksekliğini görünce insanın içini eşsiz bir heyecan kaplıyor. 11 metre genişliğe sahip olan bu terasta birbirinden güzel fotoğraflar çekiliyor.

3-İncekaya Su Kemeri

116 metre uzunluğa ve 6 adet kemere sahip olan bu nadide yapı Tokatlı Kanyonu’na iniş sırasında solda yer alıyor. 6 adet kemerin altından akan Tokat deresi boyunca uzanan yürüyüş parkuru Tokat Kanyon’unun en iyi rotalarından biridir. Bu kemer Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından şehre su getirmek amacı ile inşa edilmiştir.

4-Safranbolu Evleri

Safranbolu evleri, Safranbolu gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Safranbolu‘da 18. ve 20. yüzyıl arasında yapılmış Osmanlı kent dokusunu yansıtan ve şehrin simgesi haline gelmiş iki binden fazla ev bulunuyor. Zamana ve oluşan yıpratıcı etkilere direnen 800 adet ev koruma altına alınmış. Birbiri ardına dizilen, birer inci tanesini andıran bu evler görülmeye değer bir etkiye sahiptir. Fırsatınız olursa kentin sadece merkezinde kalmayıp, şehrin birbirinden farklı sokaklarını, destekli çıkmalara ve cumbalara sahip Safranbolu evleri arasında dolaşın. Bu gezintiyi eğer yürüyerek yapamıyorsanız golf arabaları kullanılarak düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Anlatılan rivayetlere göre bu evler, Osmanlı döneminde yumurta akı kullanılarak inşa edilmiş olması nedeniyle bu kadar dayanıklı kalmışlardır.

5-Safranbolu Demirciler Çarşısı:

Osmanlı geleneklerinin etkilerini günümüzde halen hissettiren bu çarşı kültürel ve ticari bakımdan büyük önem taşıyor. El yapımı demir ve metal ürünlerin sergilendiği tarihi bir yerdir.

6-Yemeniciler Arastası:

Arasta sokağı içinde kurulan Yemeniciler Arastası Safranbolu da gezerken göreceğiniz en eski yerlerden biridir. Safranbolu‘nun simgesi haline gelen bitişik yapıdaki ahşap dükkanlarda eskiden yemene adı verilen ayakkabılar yapılıyormuş. Günümüzde ise yemeni ve bez işlemeli el yapımı ürünler bulunmakta. Burada sunulan Osmanlı şerbeti eşliğinde közde kahve büyük ilgi görmektedir. Geçmişten bir tat ve bir nefes almak isterseniz, Safranbolu gezilecek yerler listenize Yemeniciler Arastasını mutlaka eklemelisiniz.

7-Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mağarası, Bulak Köyü ile Safranbolu arasında yer alıyor. Bir vadide bulunan mağaraya girebilmek için 150 adet merdiven çıkmak gerekiyor. Mağara içerisinde çok eski yıllara uzanan, etkileyici bir görsele sahip dikit, sarkıt, damlataş ve sütunlar sizi karşılıyor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir