GENEL

Yerlisinden Berlin Yeme İçme Rehberi!

Berlin Yeme İçme Rehberi & Berlin’in En Güzel Mekanları

Şaka maka Berlin’e taşınalı neredeyse 1 yıl olacak! İnsan hayret ediyor…Bu bir senede Berlin’i iyi gezdik, ama ondan da iyi bir şey yaptığımız varsa iyi yedik..Artık Berlin yeme içme rehberi yazma zamanı gelmiş de geçiyordu bile. Buyrunuz ayrıntılı detaylı A’dan Z’ye Berlin Yeme İçme Rehberi & Berlin’in En Güzel Mekanları

Kahvaltı, kahveciler, ve klasikler ve dünya mutfağı olarak ayırdık. Önce kahvaltı!

Berlin Yeme İçme Rehberi ve Berlin’in “En”leri

Berlin’in En Güzel Kahvaltı Mekanları

44Brekkie: Berlin’de kahvaltı deyince ilk aklımıza gelen yerlerden. Zaten artık ‘egg drop’ isimli sandviçlerini Berlin’de bilmeyen yok. Ve sandviçler ayakta yemeye de uygun olduğu için yer bulma sıkıntınız olmuyor. 44Brekkie cidden candır. 🙂

Allans Breakfast Club (ABC); Allans da 44Brekkie’nin tam karşısında bulunan minicik ama çok eski bir kahvaltı mekanı. Berlin’in kültlerinden diyebiliriz. Değişik kahvaltı tabakları favorimiz. Berlin’de kahvaltı deyince not edilecek yerlerden.

House of Small Wonder da bir diğer Insta-friendly Berlin kahvaltıcısı. Mekanı, önündeki renkli merdivenlerinden tanıyabilirsiniz çünkü bir Instagram klişesi! Onun dışında Japon-Avrupa karışık bir mutfağı olduğu için çok çok güzel kahvaltı tabakları var. Yumurtalı olanlar hele! Giden pişman olmaz…..

Hamur işi sevenler için önerimiz Zeit für Brot. Berlin’de en sevdiğimiz pastanemsi diyebiliriz. Kahvaltı için gittiğimiz de oluyor ama bazen geçerken uğrayıp kahve + banana bread tarzı şeyler alıyoruz. Banana bread’i çoook iyi! Aslında bütün atıştırmalıkları çok güzel.

Berlin’e kadar geldik Türk kahvaltısı denemem lazım derseniz adres Lemon Feincost. 😀 Der misiniz bilmiyoruz ama biz Türk kahvaltısı istediğimiz de buraya gidip sucuklu menemen söylüyoruz. Gözleme ve mantı da yapıyorlar ama favorimiz diyemeyiz.

Berlin’in En Güzel Hamburgercileri

Kreuzburger; Berlin’e turist olarak gittiğimizde mutlaka Kreuzburger’e giderdik. Hamburger + Kreuzberg sokak manzarası olmadan Berlin’de yeme içme resmen eksik kalabilir. Kreuzburger’in hamburgerleri önceden çok çok ucuzdu, şimdi o kadar ucuz olmasa da Berlin ortalamasında diyebiliriz, patatesleri de çok başarılı.

Hamburger demişken sevdiğimiz hamburgercileri kısaca sayalım; Burgermeister tam bir fenomen. İlk açılan şubesi Kreuzberg’te bir umumi tuvaletin restore edilmesiyle ortaya çıkıyor. Pandemi öncesi önünde çılgıın bir kalabalık vardı! Umarız pandemi sonrası o çılgın günlerine geri döner. Eğer yolunuz düşerse diğer şubelerini de deneyebilirsiniz, cidden hamburgerleri efsane!

Berlin’deki Korean Fried Chicken deliliğinden bahsetmeden olmaz! Berlin bu konuda kendisini aşmış durumda ve bizi fried chicken bağımlısı yaptı diyebiliriz. Özellikle acı severler için mi-kem-mel! Angry Chicken en eskilerinden, ve Kreuzberg’te olduğu için çok rahat yolunuz düşebilir. Korean Food Stories ve Kokio Berlin bir tık daha lüksümsü ama yine de fiyatları Berlin ortalamasında. Heh bir de az kalsın unutuyorduk, minicik bir büfe olan Guten Dag var! Street food tarzı bir yer arıyorsanız mutlaka ama mutlaka gidin.

Berlin’de Vietnam Savaşı sonrası Berlin’e yerleşen çook sayıda vietnamlı, haliyle de çok fazla Vietnam mekanı var. Biz de Vietnam mutfağıyla Almanya’da tanıştık ve o gün bugündür bağımlısıyız! Keşke Türkiye’de de Vietnam mutfağı bu kadar bilinir olsa.

Vietnam mekanları arasında en sevdiğimiz Umami Fhain. Hatta Umami’nin birkaç şubesi daha var. Hem atmosferi çok güzel hem de yemekleri, kokteylleri ve tatlıları! Ayrıca iki kişilik menülerini aldığınızda Berlin ortalamasına göre çok daha ucuza geliyor. Vietnam mutfağına giriş için Umami bizce bir numara! İkinci en sevdiğimiz Vietnam mekanı da Monsieur Vuong.

Tam olarak Vietnam diyemesek de Uzak Doğu mutfağı diyebileceğimiz Secret Garden var. Sushi konusunda aşmış bir yer. Buraya giderseniz sushilerinden ve summer rolls’larından mutlaka deneyin.

The Barn

Madem kahveci dosyasını açtık, The Barn ile başlamak şart gibi bir şey! Berlin üçüncü dalga kahvecilerin adeta kalesi gibi. Her köşeden karşınıza bir kahveci fırlayacak, o yüzden gezerken günde en az 3-4 kahveci denemeyi planlarınıza ekleseniz iyi olur! Bir de kahvecilerin neredeyse hepsi kendi kahvelerini ürettikleri için kahveye biraz ilginiz varsa aralarındaki farkı hemen anlayabiliyorsunuz.

The Barn Berlin’deki kahveciler arasında en en bilinenlerden, zaten 4-5 farklı şubesi var. Hatta en bilinen popüler şubesi Netflix dizisi Unorthodox’un kahveci sahnelerinin çekildiği yer olduğu için diziden sonra iyice bilinir hale geldi. Bize sorarsanız biz Barn’ın kahvesini o kadar sevmiyoruz, ayrıca Berlin ortalamasına göre oldukça pahalı. Birkaç farklı şubesine farklı zamanlarda şans vermiş olmamıza rağmen kahvesi bize hala çok ekşi geliyor. Onun yerine Berlin kahveci favorimiz altta!

Five Elephant

Berlin’deki kahveciler arasında en sevdiğimiz! Atıştırmalıkları da güzel ama kahveleri daha güzel. Bizim Berlin’deki ofise ofis kahvelerini nereden alalım diye sorduklarında oy çokluğuyla Five Elephant seçildi. Resmen hipsterlar arasında birinci geldi gibi bir şey oldu.

Kreuzberg civarındaki kahveci favorimiz Bonanza Coffee. Muhteşem bir binası ve bahçesi var. Kahveleri ve atıştırmalıkları da çok güzel. Bir de yakınında Kaffeekirche Roastery var. Minicik bir yer ama kahveleri epey güzel.

Kaffee Ingwer Berlin’de hipsterların çok sevdiği vegan bir kahveci. Yakınında Goodies var, o da kötü değil ama favorimiz diyemeyiz.

Ortamını en sevdiklerimizden Shakespeare & Son‘u da unutmayalım. Burası bir kısmı kitapçı, bir kısmı da kahveci olan bir mekan. En son gittiğimizde içeride Kazım Koyuncu çalıyordu. Nordik tarzı tatlıları oluyor. Aşırı Berlin Berlin bir yer.

Neukölln’deki en sevdiğimiz iki kahveci Companion Coffee ve Camon. Neukölln’ü gezeceğiniz gün bu iki yeri deneyebilirsiniz.

Prenzlauerberg civarındaki favori kahvecimiz Kraft.

Father Carpenter ve Ben Rahim mitte civarındaki popüler kahvecilerden. İkisi de güzel ama bazen çok çok kalabalık olabiliyor, yine de yakınınızdaysa mutlaka deneyin.

Eğer son bir kahveci daha denemeye mecaliniz varsa What do you fancy love’u deneyebilirsiniz. İki şubesi var, biz daha çok Kudamm’dakini seviyoruz.

Berlin’deki En İyi Türk Mekanları

Bu kategoriyi tabii ki ayrı yazacaktık! Önce kebap ve dönerden başlayalım.

Mustafa’s Gemüse, Berlin’e adım atan herkesin sırasına düştüğü, ister Venezüellalı olsun ister Japon olsun herkesin denemek için adeta kendisinden geçtiği minik bir konteynarın içerisinden take-away döner servis eden bir dönerci! Aslında sebzeli döner diyebiliriz çünkü dönerin içinde tulum peynirinden tutun patlıcana kadar onlarca şey var. Hatta burası o kadar meşhur ki Mustafa en son Diesel reklamlarında oynuyordu. Önündeki sırayı görünce küfredebilirsiniz, ama dayanır da beklerseniz tünelin sonunda ışık var.

K.W.A, yani nam-ı değer Kebap with Attitude‘u atlamak olmaz. Hep üçüncü dalga kahveci olacak değil ya, burası da üçüncü dalga hipster dönerci! Böyle yanarlı dönerli kebap tabakları var. Üç kurucusundan bir tanesi Türk, ve diğer kurucuları da çok sıcakkanlı insanlar. Yemek sonrası çay keyfi yapabileceğiniz hipster dönerci, daha ne olsun.

Adana Grillhouse ve Fes Berlin’de ocakbaşı favorilerimiz. Fes’in sunumları ayrıca harika. Eğer daha meyhane tarzı bir yere gitmek isterseniz de Agora Meyhanesi’ni kaydedebilirsiniz. Ev yemeği için de Mercan Restaurant en sevdiğimiz, bildiğiniz anne yemeği yapıyorlar. Karnıyarık pilav menüsüne denk gelirseniz mis! Eğer Mezeci arıyorsanız, örneğin özel bir günde eve meze almak isterseniz Kreuzberg’teki Meze Haus favorimiz. Sahipleri de çok tatlı.

Bunu turist olarak gelenlere önermeyeceğiz, ama eğer Berlin’in yerlisiyseniz ve canınız deli gibi gerçek lahmacun çekiyorsa Wedding’teki Örnek Lahmacun’a gitmelisiniz. 1 Euro’ya böyle bir lezzet olamaz! Tabii hijyen takıntınız asla olmamalı ve ortama takılmamalısınız.

Berlin’de Dünya Mutfağı – Meksika, Hong Kong, Lübnan, İsrail, Tacikistan

Taco istiyorum, Meksika mutfağı olsun derseniz en sevdiğimiz tacoyucu hemen söylüyoruz Maria Bonita!

Biliyorsunuz bir bubble tea çılgınlığı almış başını gidiyor. Bubble Tea’cilerin anası babası ağası sayılan tek bir yer var Berlin’de; The Alley. Şu ana kadar başka yerde denediğimiz bubble tea’leri çok sevdiğimizi söyleyemeyiz ama The Alley gerçekten işini biliyor.

Lübnan mutfağından sevdiğiniz şeyleri yiyebileceğimiz en sevdiğimiz yer Zula Hummus Cafe.

İsrail mutfağı seviyorsanız ya da denemek isterseniz Night Kitchen‘ı tavsiye ederiz. Hemen yakınında da bir Tacikistan çay evi olan (adı üzerinde) Tajikistan Tea Room var, böyle otantik otantik oturmalı.

İtalyan tarzı sandviçler için The Eatery‘i önereceğiz, fazla lafa gerek yok, asla pişman olmazsınız.

Berlin’nin En Güzel Vegan mekanları

Berlin deyince vegan mekanlar olmadan olmaz. Şu ana kadar denediklerimizin arasında en sevdiklerimizi yazacağız. Vegan hamburger denemek isterseniz Veg’d isimli mekanı not alabilirsiniz. Şu ana kadar yediğimiz en gerçekçi vegan crispy chicken buradaydı. Yalnız mekan sahibi aşırı suratsız, onu bilerek gitmek lazım.

İkinci favorimiz de Vedang. Burası aslında vegan bir fast food zinciri. Diğerlerinden farklı ise beyond meet ismi verilen dünyanın en başarılı vegan ürünü sayılan vegan kıymayı kullanıyor olması. Bildiğimiz kadarıyla beyond meet markasını kullanan Almanya’da sadece Vedang zinciri var.

Sosisçiler

Bir Frankfurt bir Münih kadar olmasa da Berlin hala bir sosis cenneti. Eğer denemek isterseniz illa ki buradan deneyin diyeceğimiz iki yer var. Bir tanesi Curry61. Hatta biz buradan vegan sosis alıyoruz, normal sosise çok benziyor. Diğeri de Curry 36. Curry 36 tam Mustafa’s Gemüse’nin dibinde. İkisini aynı anda aradan çıkartabilirsiniz.

Tatlıcılar

En sevdiğimiz tatlı natadan başlıyoruz. Berlin’de pastel de nata yapan çok yer denedik ama şu ana kadar kazanan belli! Kreuzberg’teki Pastel candır!

Böyle daha yanar dönerli tatlılar isterseniz örneğin Balkabaklı cheecake gibi Werkstatt der Süsse’yi not edin. Ufacık minik bir yer ama tatlıları çook güzel.

Donut sevmeyen bizi bile bağımlısı yapan tek yer var; Brammibal Donuts. Normalde gerçekten donut bize çok şekerli gelir ve asla yemeyiz. Fakat burası farklı…listelere girmeyi sonuna kadar hak ediyor. İki şubesi var, Kreuzberg’te her zaman sıra olacak şimdiden söyleyelim.

Berlin’de gezilicek en güzel yerler; Berlin gezi rehberi yazısı için buradan buyurun :))

Berlin Yeme icme kısmı tabii ki bu kadarla bitmedi! Yazı çok uzamasın diye burada paylasamadiklarimizin da icinde olduğu Yolda bi Blog – Berlin Google Maps listemizin linkini buraya bırakıyoruz. Berlin’e gitmeden once Google Maps’te açın yeter.

Herkese afiyet olsun! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir