GENEL

Glamping Nedir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Glamping Nedir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şehir hayatının yarattığı stres, iş hayatı ve kalabalıktan bunaldığımız zamanlarda genellikle kendimizle kalmak, doğaya kaçıp nefes almak istiyoruz. Ancak her ne kadar doğayla bütünleşip kendimizi dinlemek istesek te de çadır yaşantısının getirdiği zorlukları düşündüğümüz zaman genellikle bu fikirden uzaklaşıyoruz. Ne yazık ki çadır yaşantısının getirdiği birtakım zorluklar ve bizlerde yarattığı bir stres var. Son dönemlerde kamp hayatı anlayışını tam anlamıyla değiştiren ve daha konforlu bir tatil yapmayı sağlayan bir terim ortaya çıkmıştı. Glamping kavramı, Avrupalı gezginlerin ortaya çıkardığı büyüleyici kamp, kamp yapmak anlamlarını taşımaktadır. Glamping, bizlere doğa ile modern lüks hayatın tam anlamı ile buluşmasını ifade etmekte. Bu kavram, doğanın eşsiz güzelliğini keşfederken, konfor ve lükslerimizden vazgeçmemize gerek kalmadan farklı bir deneyim yaşamamızı sağlıyor. Glamping tesisleri, sayılarını tüm dünyada ve ülkemizde git gide artış gösteriyor. Bu tesisler, bizler için gündüz doğanın tüm güzelliğini yaşayıp, gece ise içinde rahat bir yatağı, banyosu olan özel tasarlanmış bir çadırda geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olmalıdır.

Ülkemizdeki Glamping Alanları

Son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış bir terimdir glamping. Doğanın verdiği sakinlikten faydalanırken aynı zamanda konfor ve rahatlığı tatil boyu hissetmek istiyorsanız bu alanlar tam size göre olacaktır.

1-Avalon Bozkırları:

Muğla’da yer alan bu tesis glamping alanında öncü olarak görülmektedir. Tesiste İngiliz ve Osmanlı mimarisi baz alınarak tasarlanmış oba çadırları bulunuyor. Her çadırda küçük bir pencere ve çatı kısmında geceleri yıldızları seyretmenizi sağlayacak bir kubbe bulunmaktadır. Ölüdeniz’e yakın kurulan bu tesiste havuz, at binme, bisiklet sürme, balık tutma ve dalış gibi aktiviteler de mevcuttur.

2-Kayıp:

Fethiye’de bulunan bu tesis ahşap platformlar üzerinde safari çadırları ve muhteşem deniz manzarası ile eşsiz bit tatil yapma olanağı sağlamaktadır. Çadır olarak adlandırdığımız fakat içinde banyo ve klima bile bulunan bu tesis genelde balayı çiftleri tarafından tercih ediliyor.

3-Kocabahçe :

Germe Koyu civarlarında bulunan bu tesis, günümüz dünyasından uzaklaşıp sakinlik ve huzur bulmak isteyenlerin ilk tercihi olacaktır. Normal düzenlerin aksine bahçeden ve denizden direk sofranıza hizmet veren beden sağlığı kadar ruh sağlığının da düşünüldüğü bir işletmedir.

4-Club Amazon Bördübet ( Marmaris):

Marmaris ile Datça arasında yer alan Bördübet, nefes kesen güzelliği sayesinde doğa ile baş başa kalmanızı sağlayan bir tesis olarak hizmet veriyor. Bu tesiste küp oda, taş oda, teras oda, mini bungalov ve çingene arabası isimleri verilen odalardan istediğinizi seçebilir ve burada konaklama olanağına sahip olabilirsiniz.

5-Mono Camp( İzmir):

Butik bir glamping projesi olarak hizmet veren Mono Camp, Teos Sanat kamp alanı içinde yer alıyor. Mandalina ve zeytin ağaçları arasında huzur bulmanızı sağlayan bu tesiste yer alan, 5 adet çekme karavan ve 6 adet glamping çadırı bulunmaktadır. Ortak banyo ve duş alanı olan bu çadırlarda, yemek için tesiste yer alan kafeden faydalanılıyor.

6-Bonjuk Bay (Muğla):

Bonjuk Bay tamamen özel bir koy olmakla birlikte aynı zamanda orman ve tarla olarak da işlev görmektedir. Doğa, hayvan ve insanlarla iç içe vakit geçirme olanağı sağlayan bu tesiste 4 farklı konsept seçeneği uygulanıyor.

7-Aylak Yaşam Kampı (Antalya):

Yeşil bir bahçe içinde bulunan tesis çadır, köşk, oda çadır ve karavan konaklaması seçenekleri bulundurmaktadır. Çıralı’nın çok işlek olmayan bir bölgesinde yer alan Aylak Yaşam Kampı, merkeze 200 km uzaklıkta bir glamping alanıdır. Bu tesisteki konaklama seçeneklerini kullanmak istememeniz halinde, tesis sizlere kendi çadırınızda kalma olanağı da sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir